Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Afryka Reggae Festiwal już wkrótce!

Afryka Reggae Festiwal już wkrótce!

2014-01-13 Janusz Kaczmarek

31 stycznia i 1 lutego w toruńskiej Od Nowie po raz 24 odbędzie się kultowy Afryka Reggae Festiwal.

Historia Festiwalu

.html
 

AFRYKA REGGAE FESTIWAL po raz pierwszy zorganizowany został w 1991 roku pod nazwą "Afryka is Hungry", która była oficjalną nazwą przez pierwsze osiem jego edycji. W kolejnych latach (1999-2003) organizatorzy przyjęli krótszą i spolszczoną wersję: "Afryka”.

Obie są nadal popularne i nadal kojarzone z festiwalem, który w 2003 roku przyjął ostateczną nazwę "Afryka Reggae Festiwal".

Afryka Reggae to najstarsza cyklicznie odbywająca się impreza reggae w Polsce. Jest również unikalna ze względu na ideę, którą jest przekazywanie całości funduszy na pomoc potrzebującym w najuboższych krajach Afryki.

Od strony muzycznej Afryka wyróżnia się tym, że gościli na niej najbardziej uznani i utalentowani polscy wykonawcy muzyki reggae i ska.

Z ponad 150 zespołów, które w ciągu minionych 23 lat zagrały na "Afryce” ponad 260 koncertów, wymienić wypada przedstawicieli czołówki, takich jak: Armia, Bambi, Cała Góra Barwinków, Habakuk / T.H.C. Habakuk, Houk, Jafia Namuel, Joint Venture Sound System, Maleo Reggae Rockers, Natural Dread Killaz, Paprika Korps,  Pidżama Porno, Świat Czarownic & Robert Brylewski,Vavamuffin, Wszystkie Wschody Słońca z takimi legendami jak: Izrael, Daab, Bakshish na czele. Wśród zaproszonych zespołów gościły również zagraniczne bandy np.: Yellow Umbrella z Niemiec, Hypnotix z Czech, Western Special z Francji czy jamajsko-brytyjski African Head Charge.

Poprzednie edycje "Afryki” cieszyły się dużym powodzeniem, które przerosło z czasem możliwości organizatorów. Na festiwal co roku zjeżdżało bowiem ponad 1000 fanów ska i reggae z całej Polski, a to jak na jednodniowy festiwal w klubie o ograniczonej pojemności było liczbą zbyt dużą. Ze względów bezpieczeństwa oraz w celu zagwarantowania fanom możliwie jak największego komfortu w odbiorze muzyki, zdecydowano się na zmianę formuły festiwalu i rozłożenie imprezy na dwa dni.

W tym roku, nie inaczej, niż w poprzednich latach, organizatorzy "Afryki” spodziewają się przybycia gości z całej Polski, którzy oprócz występujących zespołów, stanowią niewątpliwie dusze i serce festiwalu.

Szlachetny cel

Impreza od samego początku istnienia w założeniu miała być akcją dobroczynną. Tak jest do dziś, a dochody z każdej edycji festiwalu zostają przeznaczone na pomoc humanitarną dla najbiedniejszych afrykańskich krajów.

Odbywa się do dwiema drogami: albo poprzez polskie misje do konkretnej miejscowości, w której polskie zakony prowadzą szpitale i sierocińce, albo poprzez wyspecjalizowane w tym zakresie organizacje humanitarne takie, jak Polska Akcja Humanitarna.

Dochody ze sprzedaży biletów na AFRYKA REGGAE FESTIWAL powędrowały m.in. do Zambii, Kenii, Ruandy, Burundi, Sudanu, Kongo czy Tanzanii.

Fundusze zebrane w ramach tegorocznej "Afryki” pomogą w budowie nowych studni w Sudanie Południowym w ramach Kampanii Wodnej PAH.

Zdjęcia z budowy studni w Sudanie w 2010 roku tutaj.

Kto zagra?

W ramach Afryka Reggae Festiwal 2014 wystąpią:

31.01. (piątek)

BIG UP!
TALLIB & D'ROOTS BROTHERS
KONOPIANS
VAVAMUFFIN
BOB ONE / BAS TAJPAN

01.02. (sobota)
Wystąpią:
PARASSOL
KACEZET & FUNDAMENTY
RAS LUTA
JAFIA NAMUEL
MALEO REGGAE ROCKERS

Afryka to dla miłośników reggae doskonała okazja do zabawy przy ulubionych dźwiękach, naładowania akumulatorów skondensowaną dawką reggae oraz do podziwiania na jednej scenie największych gwiazd tej muzyki w Polsce.

Dla zespołów to z kolei okazja uczestniczenia w jedynej takiej imprezie w kraju, a dla tych grających na festiwalu regularnie – po prostu część historii ich scenicznych występów.

Dla organizatorów natomiast kolejna możliwość wcielania w życie szlachetnej idei przy pomocy muzycznej uczty ściągającej co roku do Torunia najzagorzalszych fanów z całej Polski.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że szykują się kolejne dwa niesamowite i klimatyczne wieczory z Afryką w Od Nowie.

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 

Komentarze