Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Andrusowa wizja świata

Andrusowa wizja świata

2014-01-28 Ola Musiał

Artur Andrus udowadnia, że nawet z szarej rzeczywistości można stworzyć tekst, który będzie dobrym komentarzem na wszystko.

.html
 

Autor musi wyznaczyć sobie jakiś cel swojej twórczości. Może to być Literacka Nagroda Nobla, ale nie radzę, bo to często dzieło przypadku.. Może się okazać, że Nobla nie dostaniemy tylko dlatego, że nie mieliśmy szczęścia do tłumaczy.

Wciągająca, nietuzinkowa, intrygująca. Tak w skrócie można opisać książkę Artura Andrusa "Blog osławiony między niewiastami”. Blog w formie książki? Współczesny autor może i  taką formę przyjąć. Prawda jednak jest taka, że ta książka to zbiór najciekawszych tekstów Andrusa. Tych, które publikował albo na blogu albo w różnych pismach- m.in. dla lekarzy czy policji (stąd też różnorodność tematyki). Autor postanowił je wydać w formie papierowej ze strachu przed wykręceniem bezpiecznika w Internecie. A co na papierze to na papierze! (fragment wstępu).

Andrus to człowiek- orkiestra: dziennikarz, poeta, felietonista, kabareciarz z zapędami aktorskimi i przede wszystkim… wnikliwy obserwator świata.  Pisze o tym co go intryguje, śmieszy czy bulwersuje. W skrócie: każdy krótki rozdział to przewrotny komentarz rzeczywistości, często opatrzony żartobliwą rymowanką. Czytelnik pozna wydarzenia lat 2007-2012 w nieco innym świetle. Zabawne puenty, wyszukany język i nietuzinkowe metafory sprawią, że tę liczącą bagatela 600 stron książkę czyta się w piorunującym tempie, na jednym oddechu.

Jak na prawdziwego kabareciarza przystało, każda wypowiedź do końca nie jest przewidywalna, a jej zaskoczenie potrafi wprawić w osłupienie. Artur Andrus udowadnia, że nawet z szarej rzeczywistości, z każdego wyjazdu do "gospodarstwa agroturystycznego pod Bocianim dziobem” można stworzyć tekst, który rzuci nowe światło, który będzie dobrym komentarzem na wszystko. "Blog osławiony między niewiastami” przedstawia Polskę sprzed kilku lat w sposób niebanalny. Opis służby zdrowia z roku 2007, polska gospodarka- to wszystko są wydarzenia „nieśmiertelne”. Jeśli do tego dodamy humor kabareciarza to wyjdą nam zupełnie nowe „perełki” polskiej literatury.

"Blog osławiony między niewiastami” to idealny pomysł na prezent, bezsenność, nudę czy rozrywkę. Wbrew tytułowi, nie jest to pozycja tylko dla kobiet. Mężczyźni również znajdą  w niej coś tylko dla siebie.  Poznajmy Polskę w cieplejszych barwach!
 Komentarze
  • ale ładny tekst... ciekawe co za zdolna reporterka go pisała;)

  • Duza popularnosc Artura Andrusa pokazuje,ze jest spore grono ludzi ktorzy w rozrywce cenia inteligencje,dobry smak i kulture slowa.A popularnosci swoich piosenek chyba nie spodziewal sie sam autor.