Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Bartłomiej Basiura - nowy mistrz kryminału?

Bartłomiej Basiura - nowy mistrz kryminału?

2014-03-21 Dorota Urbańska

Aż trudno uwierzyć, iż ktoś tak młody, życiowo niedoświadczony dysponuje tak ogromną wyobraźnią, wiedzą i świetnym piórem.

.html
 Okładka ostatniej powieści autora

Ma 23 lata, pochodzi z małej, śląskiej miejscowości Ornontowice i obecnie studiuje prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aż trudno uwierzyć, iż ktoś tak młody, życiowo niedoświadczony dysponuje tak ogromną wyobraźnią, wiedzą i świetnym piórem. A przy tym doskonale wie co robić, aby powiększyć grono swoich wielbicieli. Bo pisanie jest wielką, choć nie jedyną pasją Barłomieja Basiury.

Młody autor napisał jak dotąd trzy świetne powieści kryminalne: "Hipnoza", "Uczeń Carpzova" i "Zamknięta prawda". W tej chwili podróżuje po kraju i odbywa spotkania autorskie  w ramach kampanii promocyjnej ostatniej z nich (14.03 był w Toruniu, 15.03 w Gdańsku, a 26.03 będzie miał spotkanie w Krakowie).

Wszystkie książki Basiury to nie tylko trzymające w napięciu thrillery. Można w nich odnaleźć wątki filozoficzne, a także nawiązania do aktualnych problemów społecznych. Język jest bardzo ekspresyjny, trafiający zwłaszcza do młodego czytelnika. Akcja rozgrywa się m.in. w Warszawie i Krakowie. Można doskonale poczuć atmosferę tych zupełnie różnych miast.

Złośliwi mogą doszukiwać się oczywistych analogii do klasyki tego gatunku. Być może autor wzorował się na swoich literackich autorytetach. To jednak nie zmienia faktu, iż jego książki nie są banalne, trzymają w napięciu od początku do końca, a główni bohaterowie  mają  skomplikowane osobowości. Co sprawia się, że czytelnik ma wobec nich mieszane uczucia.  Na uwagę zasługuje też pewna ciągłość. Każda kolejna książka opisuje dalsze losy głównych bohaterów. Trzy dotychczas wydane powieści tworzą zatem swoistą trylogię.

U Basiury nic nie jest tu jednoznaczne, nic nie jest przewidywalne, a całość - zdaniem wielkiej rzeszy  fanów- czyta się świetnie.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Studia prawnicze są dość absorbujące, a Bartłomiej Basiura zdążył napisać już 3 książki! Chwali się! Chętnie dołączę do grona miłośników pióra tego młodego pisarza.

  • Jestem pełna podziwu dla autora. Takie tempo tworzenia książek i to w dodatku wysokiej jakości - czekam na więcej ! Na plus uznaje ciągłość kolejnych pozycji, to fajny literacki zabieg.