Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Chłopiec z listy Schindlera: Robi to, co najlepsze w najgorszych czasach

Chłopiec z listy Schindlera: Robi to, co najlepsze w najgorszych czasach

2014-02-20 Gabriela Będkowska

 "Chłopiec z listy Schindlera" to wspomnienia Leona Leysona, jednego z 1200 Żydów uratowanych przez Oskara Schindlera w czasie II wojny światowej. Wzruszający hołd złożony największemu bohaterowi autora.

.html
 

Oskar Schindler to jedna z najbardziej znanych postaci II wojny światowej – jako właściciel fabryki w Krakowie, ocalił pracujących dla niego robotników przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Jego historię rozsławiła książka Thomasa Keneally'ego, a później obsypany Oscarami film w rezyserii Stevena Spielberga. Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukałazały się właśnie wspomnienia Leona Leysona, tytułowego "Chłopca z listy Schindlera" – ta sama historia, tym razem opowiadana przez jednego z ocalałych.

Leon Leyson miał zaledwie dziewięć lat, kiedy wybuchła wojna. W swojej książce opisał ucieczkę z rodzinnej miejscowości, okupowany Kraków, życie w getcie, rozłąkę z najbliższymi, wreszcie życie w obozie w Płaszowie oraz spotkanie z Oskarem Schindlerem. Właściciel fabryki, choć był Niemcem i członkiem partii nazistowskiej, traktował Żydów z szacunkiem i empatią. Mamił pochlebstwami szefa obozu w Płaszowie i nie unikał płacenia łapówek, byleby tylko ochronić pracujących dla niego Żydów przed śmiercią w komorze gazowej.

Oskar Schindler był dla Leona Leysona niekwestionowanym bohaterem, jednak autor unika pompatycznego nastroju, jego język jest prosty i żywy. Mimo że opisywał najtragiczniejsze chwile swojego życia, w książce nie brakuje ciepła i optymizmu, a przesłanie jest proste: bohaterem nikt się nie rodzi. Oskar Schindler, jak pisał Leyson, robił po prostu to, co należało robić w tych okrutnych czasach. Trudno pisać o takiej książce, ale przeczytać ją na pewno warto.

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Ksiazke z cala pewnoscia warto przeczyta chocby po to,aby skonfrontowac ja z filmem Stevena Spielberga.Mam jednak nieodparte wrazenie ,ze z tych wspomnien mozna bylo wycisnac znacznie wiecej.

  • Moim zdaniem "Lista Schindlera" to jeden z najważniejszych filmów, jakie powstały. Pamiętam, że zrobił na mnie wielkie wrażenie. Tę książkę też muszę sobie kupić i przeczytać.