Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Czarownica

Czarownica

2014-03-20 Anita Wawrzyńczyk

Nic już nie będzie normalne. Nie po tym, gdy zobaczyłem jak moja siostra zamienia się w żywą pochodnię.

.html
Okładka polskiego wydania

Czy ona się spali? Dlaczego jej to nie rusza? Dwoje nastolatków zostaje uprowadzonych w środku nocy z własnego domu, na oczach przerażonych rodziców. Dotąd ich beztroskie życie zamienia się w koszmar. Zakład poprawczy, status szczególnie niebezpiecznych więźniów, ciążąca nad nimi kara śmierci i oskarżenie o uprawianie magii – to tylko początek problemów rodzeństwa Wisty i Whita. W mieście do władzy dochodzi dziwna partia polityczna a ludzie są kontrolowani przez wysłanników Nowego Ładu, którym rządzi Ten Który Jest Jedyny. Jaki jest cel aresztowań dzieci i dlaczego nie można się przeciwstawić panującym zasadom dowiemy się z kolejnych rozdziałów książki.

James Patterson znany ze swoich powieści kryminalnych wraz Gabrielle Charbonnet stworzyli trylogię "Czarodzieje" skierowaną do młodego pokolenia. Powieść "Czarownica" jest wprowadzeniem do życia rodzeństwa z nadprzyrodzonymi zdolnościami, o których wcześniej nie mieli pojęcia i muszą przejść ciężką lekcję oswojenia się z nimi.  Komu mogą ufać i czy uciekną z celi śmierci? Odpowiedź nas zaskoczy.

Choć sceptycznie podchodziłam do tej pozycji, szybko mnie wciągnęła. Na próżno szukać w niej wróżek, księżniczek i smoków. Dowiemy się natomiast, czy łatwo kierować swoimi emocjami i czy zawsze dostajemy to, czego chcemy. Przeczytamy również o heroicznej postawie nastolatków, braterskiej miłości i nadprzyrodzonych umiejętnościach, które wbrew pozorom ciężko wyćwiczyć.

Książka pełna jest nieoczekiwanych wydarzeń, sytuacji, od których czytelnikowi włos jeży się na głowie. Nie brak i sugestywnych dialogów. To doskonała lektura dla młodych czytelników i dla wszystkich odbiorców z otwartą wyobraźnią. Patterson- spec od intryg i bojowych akcji, zadziwia nas tym, że potrafi stworzyć młodzieżową literaturę, odbiegającą od stylu jego sensacyjnych powieści.

Powieść "Czarownica" wyszła nakładem wydawnictwa Albatros.

 Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Tego typu historie zdarzają się coraz częściej w realu. Mam na myśli zajmowanie się tzw. magią, szeroko rozumiana ezoteryką. Tego typu aktywność najczęściej kończy się źle. Bez względu na to czy jesteśmy wierzącymi np. katolikami, czy agnostykami.

  • Przeczytałam kilka powieści Jamesa Pattersona o Alexie Crossie. Na tyle mi się podobały, ze zapamiętałam nazwisko autora. A tu Patterson z Gabrielle Charbonett napisali nie tyle powieść, co trylogię dla młodego pokolenia. Jestem ciekawa, czy ta pozycja trafi do mej otwartej wyobraźni...