Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Daniel Sobiesiak przerywa milczenie

Daniel Sobiesiak przerywa milczenie

2014-03-13 Krzysztof Piersa

… wokół autyzmu, który wśród wielu wciąż stanowi temat tabu. Do teledysku "Grey", muzyk z Trójmiasta zaprosił grupę autystycznej młodzieży .

.html
 Daniel Sobiesiak/fot. K. Piersa

"Grey" to tytuł nowego singla nagrywanego przez Daniela Sobiesiaka, wiolonczelisty z Trójmiasta, znanego również z projektu Blindead. W trakcie planowania nowego teledysku, długo zastanawiał się nad odpowiednią oprawą. Co dość dobrze odda szarość i zobojętnienie? Pomysł nawinął się zupełnie przypadkowo.

W trakcie podróży miedzy Krakowem a Trójmiastem, muzyk spotkał Annę Janus, opiekunkę i terapeutkę z Olsztyńskiego Zespołu Placówek Edukacyjnych. Artyście bardzo spodobał się pomysł pokazania w video clipie młodzieży autystycznej.

W ciągu kilku tygodni, Janus skompletowała grupę chętną nie tylko do wystąpienia, ale także nauczenia się pewnej choreografii.  Artyście bardzo zależało na pokazaniu autystycznej młodzieży, a nie dzieci. Jak sam twierdzi, młodsi bardzo często są pokazywani jako uśmiechnięte szkraby, podczas gdy niewiele osób interesuje się młodzieżą, czy ogólnie starszą grupą osób upośledzonych. Tą właśnie grupę najbardziej chciał pokazać.

.html
 Próba do teledysku/fot. K. Piersa

Byłem na planie teledysku i delikatnie mówiąc zamurowało mnie. Młodzież poruszała się bardzo płynnie, momentami trudno było uwierzyć, że są to osoby w ogóle w jakimś stopniu upośledzone. Ich ruchy zgrały się z rytmem muzyki. Później dowiedziałem się, że część przedstawienia była improwizowana, co było jeszcze większym szokiem.

Widziałem dziewczynę, która miała problemy z chodzeniem i krępowała się przed kamerą. Wtedy dwóch odważniejszych kolegów zaczęło jeden przez drugiego brać ją pod rękę i prowadzić po scenie niczym przy polonezie. Gdy nagrywanie przy dźwiękach muzyki dobiegło końca, byłem tak zaskoczony, że z trudem mogłem wydukać jakiekolwiek słowo. A w oczach kręciły mi się łzy.

Artysta planuje premierę video clipu na 2 kwietnia, czyli Światowy Dzień Autyzmu. Zachęcam wszystkich do śledzenia losów Sobiesiaka i jego utworu "Grey".

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl. Więcej artykułów początkujących dziennikarzy na redakcyjnym blogu tutaj  

 


 

KULTURA ONLINE W TEMACIE:

Paradiso - Borczuch podjął współpracę z ośrodkiem Farma Życia. To umiejscowiony pod Krakowem dom dla osób autystycznych. Tu mogą przyjeżdżać na terapie, warsztaty, a nawet zajęcia przygotowujące do wybranych zawodów. Farma Życia służy również za mieszkanie dla 10 zmagających się z upośledzeniem osób – więcej tutaj.

 


  

Komentarze
  • Piękna inicjatywa. Z niecierpliwością czekam na videoclip "Grey", tym bardziej, że to młodzież z mojego kochanego Olsztyna. Dobrze, ze przypadki chodzą po ludziach. Dzięki spotkaniu Daniela Sobiesiaka z Anną Janus powstała rzecz niezwykła i godna pochwały.

  • Też wyczekuję z niecierpliwością. Problem autyzmu nie jest mi obcy i cieszy fakt, że coraz głośniej o tym, a że jeszcze ludzie z Olsztyna, to w ogóle. Będę czekała, a potem rozpowszechniała, gdzie się da :)

  • Choroba znana od bardzo dawna,ale mimo wszystko ciagle nie wiemy o niej .wszystkiego.Tak jak swego czasu zachowanie Bartlomieja Topy,tak i ten teledysk moze zwrocic wieksza uwage na chore na autyzm osoby.

  • http://www.youtube.com/watch?v=x58hggOApk4 teledysk o którym mowa :)