Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Dobrze mieć sąsiada

Dobrze mieć sąsiada

2012-04-21 nadia

Od zawsze mieszkam w Warszawie, jak to się mówi, na blokowiskach. Często nie wiem kto mieszka za ścianą, nie mówiąc już o tym, że granica między piętrami jest dla mnie, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie, porównywalna z granicą między dzielnicami lub miastami. Mam wrażenie, że mój dom zamienia się w sypialnię, a całe życie toczy się gdzieś daleko od miejsca, które powinno być przecież jego centrum. Dlatego też moją uwagę przykuwają ostatnio inicjatywy mające na celu integrację społeczności lokalnych.

Zaczęło się od poznania wspaniałych ludzi z ul. Smolnej, którzy założyli stowarzyszenie mieszkańców. Kilku sąsiadów zbiera się razem, rozmawia, wymyśla inicjatywy artystyczne i kulturalne, czasem po prostu ktoś siada do stojącego u Jarka Chołodeckiego fortepianu, a czasem ktoś wpadnie ot tak porozmawiać. Tak jednak bywało wcześniej prawie w każdym domu. Kiedy na rynku pojawiły się telewizory ludzie zbierali się oglądać u tego z sąsiadów kto go miał. Sąsiadom oddawało się klucze podczas wyjazdów, prosząc o zaopiekowanie się mieszkaniem. Do sąsiadów się dzwoniło i przedstawiało kiedy wprowadzało się do nowego miejsca, teraz te proste zwyczaje już rzadko się spotyka. Sąsiad to nie jest pierwsza osoba, którą prosimy o podlanie kwiatów, mimo że mieszka najbliżej. W święta coraz mniej osób składa siebie wigilijny życzenia. Dzieci na podwórkach coraz rzadziej bawią się razem.

Te same problemy zauważają też inni. Dlatego powstał m.in. Q-Ruch Sąsiedzki. Inicjatorzy organizują np. Dni Sąsiada, które w tym roku zagoszczą w Warszawie już po raz trzeci na pl. Konstytucji. Jednak aktywacja sąsiadów nie musi ograniczać się tylko do jednego dnia w roku. Jak się okazuje jest to tylko podsumowanie działań, które można zaszczepić u siebie na podwórku. Można przecież urządzić sąsiedzki rajd rowerowy, ustalić psie dyżury, jeśli wyjeżdżamy w różnych terminach, a zwierzęta nas znają, czy choćby wspólnie napisać petycję o wybudowanie podjazdu dla niepełnosprawnych przy klatce schodowej  – a to tylko kropla w morzu tego co można zrobić razem po sąsiedzku.

Więcej o sąsiedzkich aktywnościach możecie dowiedzieć się na stronie Q-Ruchu Sąsiedzkiego:

http://www.inicjatywysasiedzkie.pl/dzialania/ .html 


Komentarze