Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Dramat nowozelandzki - antologia

Dramat nowozelandzki - antologia

2013-01-14 nadia

Są kraje, które na co dzień w ogóle nie pojawiają się w naszej świadomości. Przypominamy sobie o ich istnieniu, jeśli pojedzie tam jakiś znany aktor albo ktoś zrobi tam film. Na liście takich miejsc w polskiej świadomości znajduje się m.in. Nowa Zelandia.

.html
 

Kraj ten zasłynął krajobrazami w ekranizacji Władcy Pierścieni, jednak jakby ktoś zapytał nawet polskiego humanistę, a nie przypadkowego Kowalskiego o literaturę tego regionu albo o teatr zapadłaby cisza. I nic w tym dziwnego, ponieważ jak do tej pory nie mieliśmy okazji do spotkań z literaturą nowozelandzką. Odległy kraj nie budził zainteresowania wydawców polskich. To jednak uległo zmianie dzięki staraniom Ambasady Nowej Zelandii w Warszawie i TR Warszawa. Dzięki wspólnej inicjatywie tych dwóch instytucji w tym roku na rynku wydawniczym ukaże się antologia najbardziej znanych nowozelandzkich dramatów. W publikacji znajdą się teksty najbardziej rozpoznawalnych autorów z tego kraju: Michelanne Forster Niebiańskie istoty, Toa Fraser Obnażeni, Greg McGee Lament rugbisty, Vivienne Plumb Przylądek, Tom Scott Ateista w świetle dnia.


Ze wstępu Adama Wiedemanna

Sytuacja literatury nowozelandzkiej (na tle całego piśmiennictwa anglojęzycznego) jest w gruncie rzeczy bardzo podobna do sytuacji literatury polskiej (na gruncie europejskim) – obie rozwijają się prężnie, podejmują ważkie tematy i ambitne wyzwania artystyczne, nie dotyka ich syndrom kryzysu (doskonale widoczny w takich krajach jak Niemcy, Francja czy USA), jednocześnie zaś są marginalizowane z uwagi na położenie geograficzne naszych państw i ich niewielki udział w światowej ekonomii. To już wystarczający powód, by (zwłaszcza w dobie wzrastającej popularności literatury "pogranicza") wzajemnie się sobą zainteresować.

Więcej o tekstach i autorach tutajKomentarze