Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Dziadek do orzechów: Jak w bajce

Dziadek do orzechów: Jak w bajce

2014-04-09 Joanna Mrozek

Kto z nas nie chciałby wrócić do beztroskich czasów dzieciństwa, by chociaż na chwilę zapomnieć o kłopotach dnia codziennego? Nic bardziej prostego – Opera Wrocławska dysponuje magicznym wehikułem czasu!

.html
 Dziadek do orzechów/Opera Wrocławska

Wszystko za sprawą baletu pt. "Dziadek do orzechów”, który dzięki bajkowej scenerii pozwala na podróże w głąb wyobraźni. Oparty jest on na znanej baśni E.T.A Hoffmana, przetłumaczonej później przez oczarowanego Aleksandra Dumasa na język francuski. Twórcami dzieła są choreograf Marius Petipa i Piotr Czajkowski, który odpowiedzialny był za skomponowanie muzyki. Premiera "Dziadka” odbyła się w 1892 r. w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. W Polsce po raz pierwszy wystawiono go w Bydgoszczy w 1958 r. Od lat zachwycają się nim widzowie na całym świecie, zwłaszcza ci najmłodsi.

Balet opowiada historię małej dziewczynki, która w bożonarodzeniowy wieczór otrzymuje niezwykłą zabawkę – tytułowego dziadka do orzechów, umożliwiającego wędrowanie po baśniowej krainie. Przedmiot ożywa, zmieniając się w cudownego księcia. Klara natomiast dorośleje, stając się piękną księżniczką. Po jakimś czasie czar jednak pryska, dziewczynka budzi się, tuląc do piersi drewnianą zabawkę.

"Dziadek do orzechów” to widowisko w dwóch aktach, łączące ze sobą różnorodne tańce, m. in. hiszpański, arabski, chiński. Opera Wrocławska zachwyciła choreografią Bożeny Klimczak, która w połączeniu z wirtuozyjną kompozycją Piotra Czajkowskiego zapierała dech w piersiach. Całości dopełniały kunsztowne, kolorowe stroje i bajkowa scenografia Małgorzaty Słoniowskiej, stwarzająca atmosferę bożonarodzeniowego wieczoru.

O wyjątkowości i niezwykłości wrocławskiego widowiska przekonać się można jedynie osobiście, gdyż żadne słowa nie oddadzą w pełni magii "Dziadka”. Spektakl jest świetną propozycją dla dzieci, które z pewnością ulegną jego czarowi i popuszczą wodze własnej wyobraźni.

 

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 

Komentarze
  • Sama chętnie obejrzałabym "dziadka do orzechów". Są takie dzieła uniwersalne, ze mogą je oglądać i dorośli, i dzieci. I każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

  • Balet Piotra Czajkowskiego według wersji A. Dumasa baśni "Dziadek do Orzechów" E.T.A. Hoffmanna to dzieło muzyczne dal widzów każdej kategorii, w szczególności może być początkiem przygody muzycznej dla młodszych