Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Dzień bez sztuki, czyli artyści ogłaszają strajk!

Dzień bez sztuki, czyli artyści ogłaszają strajk!

2012-05-21 łb

Dlaczego artysta musi być biedny - brzmiał tytuł debaty, zorganizowanej w marcu przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej. Tytuł ironiczny, ale trafiający w sedno bieżącej sytuacji, jeśli chodzi o działalność artystyczną. Podczas, gdy kultura staje się towarem eksportowym Polski, jej twórcy są skazani na wegetację. Dlatego obywatelska organizacja chce zmusić polityków do czynnej reakcji. Ogłaszając ogólnopolski strajk. 

.html
 Plakat akcji

24 maja ma być w Polsce Dniem bez sztuki. W ramach protestu część muzeów i galerii zamknie wtedy swoje podwoje. Wśród popierających protest są zarówno duże instytucje jak Muzeum Narodowe czy CSW Zamek Ujazdowski, jak i pomniejsze podmioty typu Raster czy Goldex Poldex. Łącznie kilkadziesiąt placówek, które kreują klimat życia artystycznego nad Wisłą. 

Spisana na potrzeby strajku odezwa przede wszystkim apeluje o regulację statusu osób tworzących. Artysta w świetle bieżącego prawa nie może bowiem liczyć na świadczenia zdrowotne i emerytalne. To jednostka funkcjonująca w swoistej legislacyjnej próżni. Zarabiająca od czasu do czasu i niepewna swojej przyszłości, nierzadko dogorywająca w zapomnieniu bez wsparcia żadnej instytucji. Dochodzi jeszcze słynna sprawa umów z 50-procentowym kosztem uzyskania przychodu, traktowanych jako zbędny i konieczny do likwidacji przywilej. 

Alarmistyczny ton odezwy zapewne spotka się z wrogimi reakcjami typu "darmozjady chcą pieniędzy z podatków". Twórcy apelu zwracają jednak uwagę, iż pozornie niepraktyczna twórczość przynosi całemu społeczeństwu wymierne korzyści. Wytwórcy kultury angażują się społecznie, podwyższają jakość przestrzeni miejskiej i standard życia jej mieszkańców - można przeczytać w odezwie. Praca artystów przekłada się na atrakcyjność miast oraz całego kraju, buduje kapitał społeczny i symboliczny. Tworzą dobra wspólne, z których korzystają biura promocji, deweloperzy, branża turystyczna, ale też każdy obywatel. 

Czy Dzień bez sztuki stanie się zarzewiem ogólnonarodowej dyskusji, zależy już od dobrej woli polityków. Ci mogą bowiem albo wspaniałomyślnie umocnić pozycję artystę albo w imię cięć budżetowych podciąć mu skrzydła. Twórców odezwy czeka niewątpliwie ostra przeprawa, a kto wie, może i perspektywa innego strajku. Głodowego. 

  • odwiedź blog Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej tutaj
 

Komentarze
  • Cos mi sie wydaje,ze takimi protestami artysci nie polepsza swojej doli. Mam wrazenie,ze osoby od ktorych najbardziej zalezy przyszlosc kultury specjalnie sie nia nie interesuja. A czy Kulturaonline.pl tez sie przylaczy do akcji?

  • Patrząc właśnie na nagłówek "Dzień bez sztuki, czyli artyści ogłaszają strajk!", podobna myśl przeszła przez moją głowę czy Kulturaonline.pl dołączy do strajku. Przekonamy się jutro .

  • No i co lamistrajkowie-nie popieracie protastu? :) Macie racje-mi tez sie ta forma nie podoba! Gorzej dla wszystkich protestujacych w ten sposob bedzie,gdy podobne dzialania podejmie publicznosc!

  • Hmm ja myślę że taki protest nie przyniesie zamierzonego celu :( a szkoda to prawda artysta nie ma lekko :( ale są zawody które też mają ciężko niestety tak to już jest