Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Dzień Domeny Publicznej 2013

Dzień Domeny Publicznej 2013

2012-12-31 nadia
Z początkiem 2013 roku do domeny publicznej przejdą dzieła kolejnych artystów. Tym razem zyskamy nieograniczony dostęp do twórczości m.in. Bronisława Malinowskiego, Lucy Maud Montgomery, Bruno Schulza, Wojciecha Kossaka.

.html
 
Do kategorii domeny publicznej przechodzą co roku przechodzą dzieła twórców, którzy nie żyją od 70 lat a ich dorobek staje się dobrem społecznym i można używać go bez konieczności pozyskiwania praw autorskich.

Zgodnie ze współczesnym polskim prawem autorskim oryginalne prace literackie, dzieła sztuki, utwory muzyczne itp. są chronione prawem od momentu ich stworzenia aż do 70 lat od śmierci autora/współtwórców. Po tym czasie wygasa prawo autorskie, a utwór wchodzi do domeny publicznej. W polskim systemie prawnym nie ma definicji public domain. Nie oznacza to, że w polskiej kulturze i literaturze korzystanie z zasobów będących własnością publiczną jest niemożliwe. Niemniej jednak istnieje wiele inicjatyw i projektów, które opierają się na twórczości, do której wygasły autorskie prawa majątkowe, czyli będących w domenie publicznej.(Co to jest domena publiczna? Karolina Grodecka)

Nie wszyscy jednak są zgodni co do sposobów korzystania z domeny publicznej. To jak powinno się, a jak nie powinno się korzystać ze wspólnego dobra kulturalnego zostanie przedyskutowane m.in. podczas Dnia Domeny Publicznej 2013 w Warszawie 4 stycznia.

Szczegóły spotkania oraz lista dzieł, które przechodzą w 2013 do domeny publicznej TUTAJ
Komentarze
  • Mozemy w takim razie byc pewni,ze ukaze sie sporo nowych wydan ksiazek wymienionych w tekscie autorow. Dla czytelnika to dobra wiadomosc-poniewaz bedzie mogl wybrac wydanie,ktore najbardziej mu sie podobaba pod wzgledem edytorskim.