Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Epitafium dla Ryśka

Epitafium dla Ryśka

2012-01-22 Łukasz Jaroń
Rysiek Lubicz.html
Rysiek Lubicz jak żywy/fot. TVP
Jeśli stoicie, usiądźcie, ale wcześniej przygotujcie sobie zapas chusteczek higienicznych. Tak, plotki o TYM krążyły już od dawna. Pod koniec grudnia ubiegłego roku najczarniejszy scenariusz się potwierdził. TO stanie się w środę, 22 lutego. Zapamiętajcie tę datę. Tego bowiem dnia najpoczciwszy z Lubiczów, Rysiek, umrze w wyniku brutalnego pobicia, pogrążając w bólu całą wielką rodzinę widzów najpopularniejszego polskiego serialu.

A teraz otrzyjcie łzy i czytajcie dalej.

Co przykro wam? Głupio? I dobrze! To przecież wy śmialiście się z Ryśka. Że ciapowaty, że fajtłapa, pantofel. Z pogardą nazywaliście go "Rysio Taxi Driver". A teraz, kiedy wiecie, że zginie, żal go wam. Słusznie, nawet najpoczytniejsze wśród fanów (a częściej fanek) odcinkowych tasiemców czasopismo branżowe "Świat Seriali" opublikowało wielki materiał podsumowujący bogate w heroiczne wyczyny życie Ryszarda Lubicza. Oddając mu sprawiedliwość, nie sposób nie zgodzić się ze słowami epitafium autorstwa redaktorów wspomnianego tygodnika. Napisali oni, że Rysiek był wzorowym ojcem rodziny, kochającym mężem, świetnym pracownikiem i wrażliwym na ludzką krzywdę bohaterem. Ciekawe, ilu z was odważyłoby się samodzielnie odbić porwaną do domu publicznego koleżankę waszej córki. No, ilu?! I któż w miejsce Ryśka mistrzowsko wygłosi epokową kwestię "Dzieci, umyjcie rączki"? Ale dobrze już, przepraszam. Przecież nie chcę w was wywoływać poczucia winy.

Bohaterski Rysiek Lubicz – takim go zapamiętamy

No, przestańcie się mazać. Trzeba być twardym. Przejdźmy do rzeczy.

Lutowa śmierć Ryśka ma szansę przebić tę sprzed kilku miesięcy. Główna bohaterka "M jak Miłość" Hanka Mostowiak zmarła wówczas w wyniku obrażeń odniesionych po niefortunnym wjechaniu w kartony leżące na poboczu drogi. Zgon kreowanej przez Małgorzatę Kożuchowską postaci obejrzało ponad 8 milionów widzów, wcześniej jednak klip z jej wypadku można było oglądać na YouTubie, gdzie również cieszył się niesłabnącą popularnością i doczekał niezliczonych parodii i przeróbek. Listopadowa tragedia zainspirowała też choćby powstanie koszulek z napisami "Hanka na Wawel" czy "W takich chwilach wszyscy jesteśmy Mostowiakami", które wciąż można kupić na Allegro.

Grób Ryśka.html
Grób Ryśka/fot. Paulina Holtz/Facebook
Odtwórca legendarnego Ryśka, Piotr Cyrwus, w ubiegłym roku podjął decyzję o rezygnacji z roli w "Klanie" i "szukaniu nowych wyzwań", głównie teatralnych – aktor od 20 pracuje w krakowskim Teatrze Starym. Nietrudno się domyślić, że wizerunek ekranowego safanduły od lat bardzo mu ciążył – twórcy serialu próbowali zrehabilitować jego nieporadność przyprawiając Ryśka o udar mózgu, z którego heroicznie się podniósł, później zaś wkładając mu do ręki pistolet i każąc  bohatersko uratować uprowadzoną do agencji towarzyskiej nastolatkę. Starania scenarzystów nie dały jednak wymiernych efektów. Śmierć może się okazać skuteczniejsza. W końcu o zmarłych należy mówić tylko dobrze.

Zgon Hanki Mostowiak i zbliżająca się wielkimi krokami śmierć Ryśka Lubicza są prawdziwymi precedensami w historii polskiej telewizji. Dotychczasowe odejścia aktorów powodowały, że ich serialowe postaci wyjeżdżali zagranicę albo znikali w innych, dziwacznych okolicznościach. Widzowie samego tylko "Klanu" mieli okazję zobaczyć zaginięcie Michała Chojnickiego (siostrzeńca Ryśka) i jego późniejsze cudowne odnalezienie się – wcielającego się w tę postać Jana Wieczorkowskiego zastąpił Daniel Zawadzki. Niedawno w rodzinie Elżbiety i Jerzego wydarzyła się inna tragedia. Ich córka Beata, podobnie jak niegdyś jej brat, zaginęła bez wieści. Podobno widziano ją na (nomen omen) uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Te stosunkowo bezbolesne i łagodne metody eliminacji serialowych bohaterów są już jednak zdecydowanie passe.

Rysiek i Grażynka Lubiczowie.html
Rysiek i Grażynka/fot. TVP
Polska telewizja, wraz z ryzykownym posunięciem w postaci spektakularnej śmierci Hanki z "M jak Miłość" zwietrzyła niesamowitą okazję do promocji swoich najbardziej nawet obciachowych produkcji. Wbrew wszelkim oczekiwaniom okazało się bowiem, że serialowi bohaterowie wcale nie muszą wyjeżdżać ani zostawać porywani. Odejście Kożuchowskiej spowodowało nawet podniesienie oglądalności innych odcinkowych produkcji TVP.

Polskie ulice niegdyś wyludniały się, gdy telewizja nadawała "Czterech pancernych", "Stawkę większą niż życie" czy finały meczów Mistrzostw Świata. W lutym szykuje się kolejna okazja, która przykuje do domowych ekranów miliony widzów. Tabu ekranowej śmierci zostało przełamane na dobre. Po zgonie Ryśka z "Klanu" musimy prawdopodobnie przygotować się na pandemonium. Wygląda na to, że na bohaterów popularnych nad Wisłą tasiemców będą teraz spadać najokropniejsze nieszczęścia. Po odejściu najwspanialszego z Lubiczów szykuje się bowiem kolejna telewizyjna tragedia – rozwód Kuby i Zosi z "Na dobre i na złe". Czy to etyczne tak szarpać nerwy widzów?! Ale może to tylko plotka? Bo Bóg by na to chyba nie pozwolił...Komentarze
  • Rysiek jest nieśmiertelny! ;)

  • Wszyscy,ktorzy sie z niego nasmiewali beda miec teraz nielichy problem.Beda musieli znalezc dla siebie nowy obiekt "adoracji".Znajac realia nie powinno im to zajac zbyt duzo czasu!A swoja droga ,ciekawe czy Piotrowi Cyrwusowi uda sie "odkleic"od roli Ryska?Bedzie to bardzo trudne!

  • Do pana Piotra ta rola Ryśka bardzo "przykleiła" się ta rola dla mnie jest bardzo dobrym aktorem i myślę że zasługuje na dużo lepsze role i będę trzymać w kciuki aby kariera się rozwinęła :)

  • Ponoć po śmierci Kin Dzong Ila płakany nawet niedźwiedzie. To co dopiero będzie u nas po śmierci Ryśka z Klanu?

  • Do tych "katastrof" serialowych można dołożyć także decyzję o zakończeniu emisji nowych odcinków "Plebanii". Mam wrażenie, że to ciężki czas dla wielu Polaków - odejścia, uśmiercanie postaci, rozwody par idealnych... ;)

  • obejrzę ten odcinek z ciekawości przegapiłam już śmierć Hanki, a ciekawe czy wymyślą coś lepszego od wjechania w kartony