Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Festiwal DaDaDa: Marat Gacałow

Festiwal DaDaDa: Marat Gacałow

2013-03-23 nadia

Systematycznie piszemy o największym Polsko-Rosyjskim wydarzeniu teatralnym, które odbędzie się w maju w Warszawie. Podczas Festiwalu "DaDaDa" odwiedzą stolicę najlepsi reżyserzy z Rosji. My zaś na naszym blogu przybliżymy Wam do tego czasu ich sylwetki oraz przedstawienia, które będzie można zobaczyć już wkrótce na warszawskich scenach. Do tej pory mogliście zapoznać się z sylwetką Lwa Dodina, Pawła Priażki i Dimitrija Wołkostriełowa.

.html
Teatr Studio w Warszawie / miejsce premiery sztuki "Życie jest piękne" w reż. Marata Gacałowa

Kolejną prezentowaną przez nas postacią współczesnej sceny rosyjskiej jest reżyser Marat Gacałow, który przyjedzie nie tylko po to, żeby zaprezentować swoje dzieło, ale i warsztat oraz techniki pracy, których używa. Jego spektakl "Życie jest piękne" na podstawie sztuki Pawła Priażki to jedna z dwóch premier, które będziemy mogli obejrzeć na festiwalu.

Gacałow pracować będzie przy jej realizacji z aktorami warszawskiego Teatru Studio. To co zafascynowało reżysera w tekście to m.in. dystans między słowem a przeżyciem bohatera, co prowadzi do wytworzenia się niezwykle silnego ładunku energetycznego.

Słownictwo bohaterów jest niezwykle ubogie, niby potok słów wydobywający się z nich, ale jednocześnie nie mający znaczenia. Kontrast między tym co mówią a czują jest pogłębiony barierą niewyrażalności, nieumiejętności zamknięcia emocji w słowach. Postaci nakreślone przez Priażkę są wyzwaniem nie tylko dla reżysera, który musi kierować zespołem aktorskim tak, żeby uchwycić to co nie wypowiedziane, co znajduje się pod tekstem, ale przede wszystkim dla aktora, który będzie musiał znaleźć sposób żeby nie spłycić, nie zgubić postaci.

Spektakl będzie miał wielopoziomową konstrukcję polegającą na współdziałaniu aktora-człowieka, aktora-postaci i bohatera sztuki. W takiej strukturze oddalenie lub przybliżenie do postaci rodzi się z nowej, stworzonej w procesie prób dramatycznej tkaniny tego współdziałania.

Marat Gacałow – reżyser teatralny, członek rady artystycznej Centrum Dramaturgii i Reżyserii A. Kazancewa i M. Roszczyna w Moskwie, dyrektor artystyczny Rosyjskiego Teatru w Tallinie (Estonia), kierownik projektu "Pracownia na Biegowej" (przy teatrze CDR), obejmującego coroczne laboratoria młodej reżyserii przy wsparciu Ministerstwa Kultury RF kierownik laboratorium współczesnej dramaturgii i reżyserii "Żywe przestrzenie" przy międzynarodowym festiwalu "Terytorium" w Moskwie.Komentarze
  • Z przedstawionych do tej pory tworcow,Marat Gacałow jakos najmniej wzbudzil moje zainteresowanie. Jednak Jego przedstawienie za sprawa wspolpracy z polskimi aktorami moze byc ciekawym doswiadczeniem.