Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Film o Szymborskiej

Film o Szymborskiej

2012-04-29 nadia

Wisława Szymborska mimo swojej niewątpliwej popularności za życia, to teraz święci swój drugi po Nagrodzie Nobla triumf. Powstała Fundacja jej imienia, książki wyprzedają się na pniu, a teraz sympatyczna i przebiegła, niczym Panna Marple poetka doczekała się swojego filmu.

.html
 Scena z filmu

Holenderski reżyser Johan Albert Jansen rozmawiał z Szymborską rok temu, pragnąc przedstawić jej sylwetkę zbierając także wypowiedzi jej przyjaciół i wielbicieli takich jak Andrzej Wajda czy Ewa Lipska. Wczoraj 28 kwietnia w Sztokholmie o 11:00 odbył się premierowy pokaz dokumentu "End and Beginning: Meeting Wisława Szymborska". Zapewne film już niebawem trafi na polskie ekrany. Widzów urzekło poczucie humoru poetki, zwłaszcza dowcip o Einsteinie:

Einstein po śmierci trafia do nieba. Stanąwszy przed obliczem Boga, pyta go o wzór na stworzenie wszechświata. "To proste" - odpowiada Bóg, po czym zapisuje na tablicy bardzo długie i skomplikowane równanie. Kiedy Einstein zauważa: "W tym wzorze jest błąd. I powtarza się kilka razy", Bóg jedynie przytakuje: "No właśnie".

 

 
 


 

Komentarze