Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Gala Fryderyk 2014 - relacja

Gala Fryderyk 2014 - relacja

2014-04-25 Aleksandra Degórska
W Sali Kongresowej w Warszawie odbyła się jubileuszowa 20. Gala wręczenia Fryderyków. Imprezę poprowadzili Kayah i Tomasz Kammel. 
 
.html
 Dawid Podsiadło z nagrodą/fot. Aleksandra Degórska
Gala rozpoczęła się od wspólnego występu laureata The Voice Of Poland – Mateusza Ziółko oraz laureatki tego programu na Ukrainie – Asnik. Duet wykonał piosenkę Niemena "Dziwny jest ten świat’’. Przedstawiono również film ukazujący w skrócie, co działo się w przeciągu tych dwudziestu lat na Galach Fryderyków. Pierwszą nominację wyczytał wokalista Zakopower oraz Monika Brodka
 
W kategorii album roku muzyka rozrywkowa statuetkę otrzymał Dawid Podsiadło, co raczej nikogo nie zdziwiło. Tego dnia to właśnie on tryumfował, bowiem otrzymał Fryderyka również w kategorii artysta roku, debiut roku oraz utwór roku za piosenkę ,,Trójkąty i kwadraty’’. Podsiadło był mile zaskoczony tyloma statuetkami. Wstydliwie stojąc przed mikrofonem nie wiedział za bardzo co ma powiedzieć, czym nieco rozbawił publiczność. Jednak jego słowa, że dziękuje tym, którzy wspierają legalną kulturę, zostały uhonorowane oklaski widowni.
 
Podczas Gali pokazano również krótki film ukazujący rekordzistów Fryderyków. Są nimi między innymi Myslovitz ( 7 statuetek), Monika Brodka ( 7 statuetek), Ania Dąbrowska ( 7 statuetek), Hey ( 31 statuetek), czy zespół Republika ( 11 statuetek), który to otrzymał oklaski na widowni w dowód uznania i wdzięczności. 
Przyznano również Złote Fryderyki. Prezydent Miasta Warszawa, Hanna Gronkiewicz – Walc, wręczyła Złotego Fryderyka Markowi Jackowskiemu, który odszedł w ubiegłym roku. Statuetkę odebrały jego żona i córka, które były niezwykle wzruszone. Jako hołd Edyta Bartosiewicz wykonała piosenkę Jackowskiego "Ta noc do innych jest niepodobna’’. Piosenkarka pięknie oddała cały urok tej świetnej kompozycji. 
 
Statuetkę za najlepszy jazzowy album rocku wręczali Ewa Ben i Tymon Tymański. Fryderyka w tej kategorii otrzymał Dominik Wania za płytę ,,Ravel’’. Muzyk otrzymał również nagrodę w kategorii debiut roku. 
 
Zabawnym przerywnikiem podczas Gali był film przedstawiający Szymona Majewskiego, który stwierdził, że amerykanie nie umieją wymawiać nazwiska polskich muzyków, co powoduje, że tak niewielu naszych artystów otrzymuje nagrodę Grammy. Śmieszny film przedstawiał, jak można temu zaradzić, np. Wilki – Will key. Całkiem absurdalne, ale film skutecznie rozbawił publiczność. 
 
W ubiegłym roku zmarł również Jarek Śmietana, polski gitarzysta jazzowy, kompozytor i pedagog. Muzykowi przyznano Złotego Fryderyka, a nagrodę odebrała córka muzyka.. Piosenkę Jarka Śmietany "Szepty i łzy’’ wykonała Anna Maria Jopek wraz z Tomaszem Stańko. W kategorii album roku muzyka współczesna statuetkę wręczali Justyna Steczkowska i Waldemar Malicki, a statuetkę otrzymał Opium String Quartet za płytę "Chagall For Strings’’. 
 
Fajnym zaskoczeniem był przerywnik muzyczny, podczas którego wykonano Poloneza Chopina, ale łącząc klasyczne instrumenty z gitarami elektrycznymi, co nadało nowego wydźwięku temu klasycznemu utworowi. Następnie wręczono kolejnego Złotego Fryderyka Konstantemu Andrzejowi Kulce, światowej sławy polskiemu skrzypkowi i pedagogowi. Kulka wraz ze swoją córką Gabą Kulką wykonali razem piosenkę. 
 
W kategorii artysta roku muzyka poważna, raczej decyzja Jury nikogo nie zaskoczyła. Statuetkę otrzymał Piotr Beczała, który niestety z powodów zawodowych nie mógł osobiście odebrać nagrodę. Natomiast artystą roku w kategorii muzyka jazzowa został Włodek Pawlik, co też raczej nikogo nie zaskoczyło. Pawlik otrzymał w tym roku nagrodę Grammy, ale przyznanie Fryderyka było dla niego bardzo wzruszającym momentem. Podczas Gali muzyk wraz ze świetnym trębaczem Randy Breckerem oraz orkiestrą zagrali jeden utwór. Był to tylko przedsmak błyskotliwego występu muzyków, którzy zagrali koncert "Night in Calisia’’ po zakończeniu Gali Fryderyk. 
 
Prowadzący wyczytali pozostałych laureatów Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej, jak również podali wyniki plebiscytu internautów. Co ciekawe internauci uznali album Brodki ,,Granda’’ za najlepszego laureata Fryderyka w czasie tych 20 lat. Galę zamknął wspólny występ Turnaua, Makowieckigo i Podsiadły, którzy wykonali utwór Marka Grechuty "Świecie Nasz’’. Turnau poświęcił tę piosenkę zmarłemu wczoraj Tadeuszowi Różewiczowi. 
 
Gala Fryderyk była udaną imprezą. W Polsce mamy wielu utalentowanych artystów, warto ich wspierać, promować i nagradzać za wybitne osiągnięcia. Konstanty Andrzej Kulka odbierając nagrodę powiedział: Muzyka ze wszystkich sztuk pięknych, jest najpiękniejsza i wczorajszy wieczór tylko to potwierdził. 
 
Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl. 

Komentarze
  • Szanowni Państwo Ze względu na błąd merytoryczny w depeszy PAPu dotyczący laureatów nagrody Fryderyk 2014 w kategorii MUZYKA WSPÓŁCZESNA. uprzejmie proszę o pilne sprostowanie dotyczące tej informacji. Nominowanym oraz zdobywcą nagrody w kategorii MUZYKA WSPÓŁCZESNA był zespół Opium String Quartet wraz z panią Jadwigą Rappe za płytę "Piotr Moss-Chagall for Strings" a nie pan Piotr Moss. Również podczas gali nagrodę odbierały cztery panie z zespołu Opium String Quartet za nagranie tejże płyty "Piotr Moss-Chagall for Strings" Proszę pozwolić posłużyć się przykładem, który najlepiej to wyjaśni: To tak, jakby podali Państwo np. że za płytę z muzyką Chopina którą nagrał Rafał Blechacz nagrodę otrzymał Fryderyk Chopin. Będę wraz całym zespołem Opium String Quartet bardzo wdzięczna za sprostowanie informacji, dotyczącej płyty nad którą pracowałyśmy przez ostatnie dwa lata. Z poważaniem Magdalena Małecka-Wippich altowiolistka zespołu Opium String Quartet

    • Pani Magdo, serdecznie pozdrawiamy i zarazem gratulujemy nagrody. Jednocześnie przepraszamy za błąd naszej praktykantki, która, jak widać, będąc na gali, nie zorientowała się, kto tak naprawdę odbiera nagrodę ;).