Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Gala Nikon Film Festival

Gala Nikon Film Festival

2014-03-07 Aleksandra Degórska

5 marca w Multikinie Złote Tarasy odbyła się Finałowa Gala Nikon Film Festival. Konkurs skierowany był zarówno do profesjonalistów, jak i do amatorów.

.html
Banner festiwalu

Zadaniem konkursowym było nakręcenie filmu o długości do 120 sekund. Film miał być interpretacją hasła "Jestem pełen emocji".Sam Nikon Film Festival odbywa się w wielu krajach. Jednak polska edycja odbyła się dopiero po raz pierwszy. I co ciekawe, ilość zgłoszeń znacznie przewyższyła liczbę zgłoszonych prac w innych krajach.

Jury otrzymało aż 296 filmów, z czego do ścisłego finału dostało się 10 nagrań. Przed ogłoszeniem zwycięzcy, kilka słów do publiczności powiedziało Jury.  Pogratulowano nominowanym i podkreślono fakt, że temat uczuć jest trudnym zagadnieniem. Michał Englert, przewodniczący jury, był mile zaskoczony tak wielką liczbą zgłoszeń i podkreślił, że nadesłane prace były bardzo różnorodne jeśli chodzi o technikę, jak również poziom wykonania. Englert podkreślił też, że obecnie język filmowy miesza się z fotografią, co można było zauważyć oglądając prace konkursowe.

.html
 Kadr ze zwycięskiego filmu

Jeśli chodzi o wybór prac finałowych, jury było w miarę zgodne. Po obejrzeniu wszystkich 10  finałowych prac, ogłoszono zwycięzcę. Wygrał film sygnowany Love Budget pod tytułem "17 lat", który przedstawia chłopaków jeżdżących na rolkach. Jury urzekła prostota i niedosłowność wizualna tego filmu. Nagranie łapie chwile i ciekawie interpretuje hasło "Jestem pełen emocji".

Autor zwycięskiej pracy otrzymał statuetkę oraz nagrodę w wysokości 10 000 zł. 10 prac finałowych otrzymało nagrodę w wysokości 1 000zł. Również publiczność mogła wybrać swoich faworytów. 5 prac otrzymało po 500 zł nagrody. Pod koniec gali zaproszono wszystkich do wspólnego zdjęcia.

Jury wyraziło nadzieję, że konkursowe prace mile byłoby zobaczyć na dużym ekranie. Miejmy nadzieję, że Nikon Film Festival będzie startem dla karier młodych, utalentowanych fanów sztuki filmowej.

Pełne wyniki konkursu znajdziecie tutaj.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl. Więcej artykułów początkujących dziennikarzy na redakcyjnym blogu tutaj.

 

Zobacz zwycięski film


Komentarze
  • Emocje to jedno, na tym filmiku bardziej widać ruch w niezwykłym ujęciu. Niech się kręci - chciałoby się rzec.

  • Młodzi ludzie są doskonale zgrani z nowoczesną techniką. To ich świat. Potrafią robić takie rzeczy, o których mi się nie śni, bo nie potrafię i się już nie nauczę. Podobnie z fotografowaniem i filmowaniem. Nawet moja mała córeczka robi czasem takie zdjęcia, że mnie "zatyka" z zazdrości - skąd taki pomysł? Ja sama nigdy bym na to nie wpadła. Gratulacje dla wszystkich, nie tylko dla nagrodzonych.

  • Rowniez chetnie bym zobaczyl nagrodzone prace wyswietlane na duzym ekranie przed jakims filmem. Byloby to znacznie ciekawsze niz reklamowe bloki,ktorych wielu stara sie unikac.Mysle,ze nie przekracza to mozliwosci organizatora.

    • Możliwości na pewno nie przekracza. Niestety to, że filmy te byłyby ciekawsze od reklam nie jest istotne, liczy się po prostu zysk. Dla mnie to obowiązkowe oglądanie reklam w kinie jest po prostu nie znośne, zwłaszcza, że ceny biletów zwłaszcza w weekend są na tyle wysokie, że mogliby już naprawdę oszczędzić widza... ehh