Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Gwałcona przez geniusza

Gwałcona przez geniusza

2014-04-15 Krzysztof Piersa

"Usteczka" to publiczna spowiedź z traumatycznego dzieciństwa Poli Kinskiej. Niezauważanej przez matkę i molestowanej przez ojca - słynnego aktora, scenarzysty i pisarza.

.html
Usteczka - okładka - Black Publishing

W "Usteczkach", Pola Kinskii wyjawia szokującą tajemnicę swojej rodziny. Oto wysławiany przez wszystkich Klaus Kinski, w domowym zaciszu okazuje się być gwałcicielem i pedofilem. Autorka opisuje, jak była nagradzana za seksualną uległość, ale też torturowana za każdy objaw sprzeciwu.

Uczucie szoku u czytelnika, potęguje bezradność matki, która rzuca córkę w ramiona szaleńca. Czy bała się sprzeciwić mężowi? A może nie chciała robić afery, bo to ten słynny Klaus Kinski? Pola w żaden sposób nie jest w stanie zwrócić na siebie uwagi swojej rodzicielki.

Książka zapiera dech w piersiach. Jeszcze nigdy nie czytałem czegoś tak przerażającego. Wiele razu musiałem przerwać lekturę, bo po prostu nie byłem w stanie czytać dalej. Opisy gwałtów, na dziewięcioletniej dziewczynce, zapewnianie jej, że każdy ojciec robi to samo ze swoimi dziećmi - Kinski prosił córkę, żeby nikomu nie wspominała o ich "sekrecie",, w przeciwnym wypadku tatuś pójdzie do więzienia. Jakie szanse miała kilkunastoletnia dziewczynka w walce z podziwianym przez wszystkich aktorem?

Treść "Usteczek" jest prawdziwą bombą emocjonalną. Po jednej stronie -krzywdzone dziecko, które znikąd nie może spodziewać się pomocy, po drugiej - psychopatyczny ojciec wychwalany przez całe niemieckie społeczeństwo oraz matka, ślepa na cierpienie córki. Czytając wyznania bohaterki trudno nie zdobyć się na współczucie i jednocześnie  zadać pytanie - dlaczego dopiero teraz, po śmierci oprawcy postanawia wyznać prawdę?

Bardzo trudno jest mi podsumować tą książkę, gdyż wywołała w mojej głowie prawdziwe spustoszenie. I zrobi to samo z każdym kto po nią sięgnie. A powinień każdy...

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Do tego typu literatury trzeba mieć silną psychikę i mocne nerwy.

  • Ja nie mogłam po nią sięgnąć. Nie dałabym rady, zwłaszcza, że mam małą córeczkę.

  • Klaus Kinski byl-a moze jest w dalszym ciagu-uwazany za aktorskiego geniusza.Jednakze wiele osob twierdzilo,ze jest szalencem.Czytajac powyzszy tekst sklaniam sie ku tej drugiej opcji.