Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Historia ciała: Jak ciało ciałem się stało

Historia ciała: Jak ciało ciałem się stało

2014-02-17 Anna Dwojnych

W publikacji tej ścierają się dwie perspektywy rozważania cielesności: ciała jako przedmiot i ciała jako podmiot.

.html
 

"Historia ciała. T. 2 Od Rewolucji do I wojny światowej" wydawnictwa Słowo/obraz terytoria to przepięknie wydany zbiór esejów dziewięciu francuskich historyków, poświęcony sposobom ujmowania ciała na wszystkich możliwych płaszczyznach: medycynie, religii, sztuce, seksualności, sporcie. Każda z pięciu części dotycząca powyższych obszarów zawiera podrozdziały szczegółowo opisujące postrzeganie cielesności w różnych aspektach danej sfery życia.

W publikacji tej ścierają się dwie perspektywy rozważania cielesności: ciała jako przedmiot i ciała jako podmiot. Autorzy pozwalają nam śledzić, jak ciało tratowane wyłącznie jako organizm kierowany prawami fizycznymi i chemicznymi, zyskuje autonomię, stając się dowodem religijnego cudu, uosobieniem piękna, a także źródłem bólu i rozkoszy. W arcyciekawy sposób znawcy historii ciała pokazują, w jaki sposób materialny przedmiot, który można jedynie mierzyć, ważyć i poddawać obróbce, stał się ciałem w takim sensie, jak rozumiemy je dzisiaj – społecznie tworzonym konstruktem, swoistym komunikatem. Krótko mówiąc – jak ciało nabrało społecznego znaczenia.

Publikację uzupełniają ilustracje, przyporządkowane poszczególnym częściom książki. Znajdziemy w nich reprodukcje słynnych dzieł malarskich, afisz reklamowy cyrku z końca XIX wieku, wizytówki XIX-wiecznych prostytutek, czy ryciny przedstawiające „gorset przeciw onanizmowi” i narzędzia biczowania.

W przygotowaniu trzeci, ostatni tom serii "Różne spojrzenia. Wiek XX”.

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze