Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Historia napisana przez cierpienie

Historia napisana przez cierpienie

2014-02-28 Ola Musiał

Wiosenne dziewczęta w świecie łez, cierpienia i przemocy. Zagubione, szantażowane, bez dokumentów i szansy na ratunek. Oddawane od jednego domu publicznego do drugiego.

.html
 

Powieść Brandona W. Jonesa  "Wiosenne dziewczęta” to książka dla osób z mocnymi nerwami, ale również dla każdego, kto chce poznać tajemniczy świat Korei Północnej, gdzie toczy się większość akcji. Główną bohaterką jest nastoletnia Gi- dziewczynka, która od urodzenia jest mieszkanką kraju Umiłowanego Przywódcy. Bardzo wcześnie straciła rodziców i babcię, którzy zginęli w straszliwym obozie pracy. Gi cudem przeżyła dzięki pomocy strażniczki, która umieściła ją w sierocińcu.

Wspomnienia przeżytego koszmaru jednak pozostają jej przez następne długie lata. Jedyną ucieczką od traumy jest świat liczb. Gi liczy wszystko, wykonuje skomplikowane działania matematyczne, aż do momentu gdy opanuje emocje. Jej życie zyskuje nowy wymiar, gdy poznaje Il-sun, która wprost ze szczęśliwej kochającej rodziny trafia do tego samego sierocińca. Zadziorna, pewna siebie, kompletne przeciwieństwo Gi- jednak w krótkim czasie dziewczynki znajdują wspólny język. Rozpoczynają pracę w pobliskiej fabryce odzieżowej- tym samym oddają hołd Umiłowanemu Przywódcy i „spłacają swój dług wobec niego”.

Szybkie tempo pracy, krótkie chwile na odpoczynek, surowy brygadzista, życie w sierocińcu, wieczny głód. Wszystko się zmienia, gdy Il-sun poznaje młodego obcokrajowca Gianniego, który wprowadza ją w świat zakazanego seksu, alkoholu i roztacza przed nią wizję życia w lepszym świecie. Gi czuje, że za sprawą młodego mężczyzny traci przyjaciółkę.

Pewnego dnia gdy jak zwykle po pracy idą na spotkanie komunistycznej młodzieżówki napotykają na zdenerwowanego Gianniego. Zabiera Il-sun i ostrzega ją, że ktoś doniósł władzom na ich nielegalne spotkanie, podczas którego mężczyzna zbezcześcił portret Umiłowanego Przywódcy. Jedynym rozwiązaniem jest ucieczka z kraju. Il-sun, Gi oraz świeżo poznana Koreanka Cho pod wodzą Gianniego przekraczają granice dzielącą Koreę Pólnocną z Południową. Wtedy to okazuje się, że dziewczęta zostały podstępnie oszukane i… sprzedane jako prostytutki.

Powieść "Wiosenne dziewczęta” opowiada tragiczne losy młodych Koreanek w Ameryce i Korei Południowej. Zagubione, szantażowane, bez dokumentów i szansy na ratunek. Oddawane od jednego domu publicznego do drugiego. Po kilkunastu miesiącach sytuacja się zmienia, dziewczęta zostają rozdzielone i  uciekają.

Czy uda im się odnaleźć na wolności? Jak sobie poradzą? Czy odnajdą spokój i szczęście?  Wzruszająca historia ludzi żyjących w całkowitym odizolowaniu od współczesnego świata. Autor  pokazuje czytelnikom brutalność, przemoc i brak szacunku dla innych. "Wiosenne dziewczęta” to książka  to nie jest „lekka i przyjemna” lektura dla każdego, ale wnosi w ludzkie życie nowe światło na myślenie o otaczającym nas świecie. Idealna dla każdego, kto chce poznać realia kraju Kim Dzong Una.

Powieść "Wiosenne dziewczęta" ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 

Komentarze
  • Okładka zapowiada, że to właśnie będzie powieść lekka i przyjemna, ale po zapoznaniu się z treścią człowiek zmienia zdanie. Zielony kolor daje nadzieję, że kiedyś i w Korei będzie lepiej...