Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Indie rozdarte

Indie rozdarte

2014-05-16 Krzysztof Piersa

Każdy kto interesuje się historią tego kraju z pewnością sięgnie po tę książkę. Ci którzy nie interesują się Indiami, po jej przeczytaniu znajdą się w grupie pierwszej.

.html
 Okładka książki/Wielka Litera

"Indie Rozdarte” Arundhati Roy, to świetny reportaż przedstawiający Indie od strony rzadko ukazywanej przez biura podróży. Autorka przedstawia sytuację geopolityczną, opartą na licznych wojnach pomiędzy okrutnym rządem a obywatelami. Przepaść między elitą a biedotą. Ludzie pozostawieni bez żadnej pomocy. Każdy protest krwawo tłumiony, sprzeciw wyraźnie piętnowany. Ludzie pozostawieni są sami sobie, a śmierć jest wszechobecną codziennością.

Drobiazgowe opisy autorki wzbogacone są licznymi ilustracjami, które w rzetelny sposób pokazują życie w Indiach, między innymi kopalnie surowców, milicję i maoistów.  Poważnym minusem reportażu Roy jest słownictwo oraz spora wiedza geopolityczna wymagana do pełnego zrozumienia książki. Typowe dla kultury Indii sformułowania przewija się niestety przez cały reportaż. Aby je zrozumieć, musimy więc sięgać po słownik pojęć.

"Indie Rozdarte” nie są książką przeznaczoną dla laika. Nie będzie on w stanie w pełni zrozumieć przekazu Roy. Jeżeli jednak nie odstrasza Cię zagadkowa terminologia, a sytuacja Indii nie jest Ci obojętna, musisz po tą książkę sięgnąć.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze