Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Jak jedna obietnica może zmienić bieg wydarzeń

Jak jedna obietnica może zmienić bieg wydarzeń

2014-03-13 Anita Wawrzyńczyk

Nikt nie wie, gdzie Jack Reacher znajduje się w danej chwili. To bohater wyjątkowy, a autor, który tworzy serię książek z nieustraszonym wojskowym jest skazany na sukces

.html
Okładka książki/Albatros

Słysząc jej głos w słuchawce telefonu, zastanawiał się jak szybko będzie chciał ją spotkać. Była mądra, intrygująca i w chwili rozmowy siedziała przy jego dawnym biurku. Wykonując obowiązki, które w przeszłości należały do niego. Susan Turner była jego celem. Jednym z niewielu, do których dążył. On emerytowany major wymierzający sprawiedliwość ludziom, stającym mu na drodze. Ona zapewne piękna – tak przecież ją sobie wyobrażał.

Jack Reacher to bohater 19 bestsellerowych thrillerów Lee Childa. Żołnierz z wieloma odznaczeniami, przechodzący z własnej woli na emeryturę wciąż szuka sensu istnienia. Według swojej teorii jest nosicielem DNA ludzi, którzy w dawnych czasach nie potrafili się osiedlić. Wędrowali, poznając innych i siebie samych. Nie spodziewa się, co znajdzie w mieście docelowego postoju, ani ile osób uratuje. Nie ma bagażu – bo ten jest tylko balastem. Kiedy kupi walizkę, może przecież zapragnąć mieć auto, a potem i dom. A to nie dla niego. Jemu wystarczają składana szczoteczka do zębów i wojskowa odprawa.

Nikt nie wie, gdzie Reacher znajduje się w danej chwili. To bohater wyjątkowy, a autor, który tworzy serię książek z nieustraszonym, emerytowanym wojskowym jest skazany na sukces. W najnowszej części przygód zbliżamy się do poznania duszy i myśli tej kultowej postaci.

Nasz bohater podąża poznać Susan, która zajmuje jego myśli.  Chwila spotkania z  telefoniczną sojuszniczką nie nadchodzi jednak szybko. Na zszokowanego Reachera spada oskarżenie o zabójstwo sprzed szesnastu lat, domniemane ojcostwo czternastoletniej Sam oraz informacja o aresztowaniu Susan Turner. Do tego jego, wędrowca bez adresu, prawa jazdy i stałej pracy, przywracają do czynnej służby Armii USA.

Ucieczka z więzienia i narażenie się czterem groźnym facetom to tylko początkowe zwroty akcji. Kto stoi za kompromitacją dwóch wojskowych i czy mają oni szansę przeżyć? Uwikłani w romans, z kradzionymi tożsamościami postanawiają zdemaskować tego, który ma dostęp do najbardziej poufnych informacji Amerykańskiej Armii. Akcja toczy się więc dwutorowo. Jaki związek ma w całej aferze Afganistan i jak głęboko kopano w przeszłości Reachera dowiemy się z kolejnych rozdziałów. Ile osób musi zginąć przed rozwikłaniem sprawy i jak daleko posunie się major by oczyścić się z zarzutów?

Kradzione auta, zadarcie z gangiem narkotykowym, zabójstwo i znalezienie domniemanej córki to coś, czym pragnie nas zachęcić Child. Im bardziej poznajemy myślenie naszych bohaterów i im bliżej jesteśmy rozwikłania zagadki – akcja obraca się i znów jesteśmy w puncie wyjścia. Jeśli książka  "Nigdy nie wracaj” jest pierwszą powieścią z Jackiem Reacherem, po którą sięgamy, na pewno zakochamy się w tej postaci. W sytuacji, gdy kolejny raz natrafiamy na thriller Childa, może nas zwieść własny umysł. Mimo iż sama uważam się za fankę stopniowo rozszyfrowującą myślenie Reachera – jestem w błędzie. Kolejny raz przekonuję się o nieprzeniknionym i niezwykle zawiłym torze rozumowania autora.

"Nigdy nie wracaj" polecam wielbicielom książek wszelakich. Każdy znajdzie w niej wątek z tematem, który lubi. Jest akcja, seks, zagadkowe pytania i niezliczone odpowiedzi. Child po raz kolejny, pisząc nowy rozdział życia Jacka Reachera nie rozczarował. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia powieść z tym bohaterem.  Jak zwykle im bliżej rozwiązania zagadki jesteśmy – tym dalej ona się znajduje.

Powieść "Nigdy nie wracaj" ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • W tym roku czytałam jeden z wcześniejszych tomów z tej serii - "Jednym strzałem". Wprawdzie początek (bardzo drobiazgowy opis) trochę mnie znudziła, ale potem poszło jak z bicza strzelił. Z chęcią sięgnę po inne tomy o Jasku Reacherze.