Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Jak słuchać, żeby zachwycało?

Jak słuchać, żeby zachwycało?

2012-12-09 nadia

TR Warszawa proponuje nowy cykl spotkań dotyczących muzyki. Prowadzący oraz zaproszeni goście będą mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Jak słuchać muzyki?

.html
 
W takich chwilach przychodzi mi na myśl kultowy tekst Gombrowicza: "jak nie zachwyca jak zachwyca?".  Zawsze wychodziłam z założenia, że sztuka albo się podoba albo nie, książkę albo da się czytać albo nudzi, a muzyka porusza lub nie porusza. Oczywiście na powyższe składa się wiele czynników takich jak wykształcenie, wrażliwość, pewne obycie – co też nie znaczy, że posiadając jedynie wrażliwość nie można całkiem dobrze odbierać sztuki i się nią interesować.

To czy coś nam się podoba i czy do nas przemawia zależy głownie od naszego doświadczenia życiowego, stanu ducha, otwartości i spojrzenia na świat. Są książki, które wielokrotnie brałam do ręki i nie byłam w stanie dość dalej niż do trzeciej czy piątej strony;  stoją wciąż na moich pólkach i czekają na lepszy czas. Co kilka miesięcy czy lat daję im szansę, niektóre nagle zaczynają zachwycać, jak choćby książki Tony’ego Halika, które masowo dostawałam lata temu w szkole z okazji zakończenia roku i odstawiałam na bok, żeby zbierały kurz, a teraz nagle zaczynam je czytać. Lolita, której nie byłam w stanie przełknąć jako nastolatka na studiach stała się dla mnie psychologiczną zagadką.

Z muzyką podobnie. Blues, który mnie nudził jeszcze do niedawna, od kilku lat coraz bardziej mnie przyciąga, choć wciąż nie umiem słuchać go z płyt. Jednak nie sądzę, żeby wykład o umiejętności słuchania coś zmienił w tej materii. Blues to muzyka ludzi z doświadczeniem i emocjami na wierzchu. Podczas występów na żywo czuje się je przez skórę, przeżywa z artystami. W domu to nie to samo.

Czy przez to, że zna się mechanizm twórczy, trochę teorii muzyki i wie się, że ma zachwycać, bo jest bardziej lub mniej skomplikowana nagle zacznie zachwycać? Nie sądzę, ale na pewno warto zachęcać do nie odrzucania wszystkiego po pierwszym podejściu i dawania szansy temu czego się nie rozumiało ani nie czuło wcześniej.

A może się mylę i słuchania muzyki można się nauczyć właśnie dzięki temu, że ktoś powie, że zachwyca i dlaczego zachwyca.

Więcej o spotkaniach z cyklu audio.tr tutajKomentarze