Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Algierskie fusion

Korzenie: Algierskie fusion

2012-05-31 Nadia
Co pewien czas w przypadkowych okolicznościach trafia do mnie muzyka, w której od razu się zakochuję. Czasem są to dobrze znane, ale trochę zapomniane zespoły, czasami coś zupełnie nowego. Jednak każdy na pewno zna to uczucie, kiedy usłyszy się jakiś utwór i kolokwialnie mówiąc "chodzi on za nami potem przez kilka dnia".
.html
 flaga Algierii

Ten tydzień owocował dwoma takimi kawałkami w moim przypadku, którymi chciałabym się podzielić ze wszystkimi muzycznymi szperaczami. Nie są to utwory, które znajdziecie w komercyjnym radio, a i w polskich alternatywnych stacjach też nie łatwo o tego rodzaju rytmy. Obie grupy mają swoje korzenie w Algierii co zresztą słychać już od pierwszych dźwięków, jednak nie jest to tradycyjna muzyka arabska.

 

Harmonica to już zasłużona grupa, która ma na swoim koncie 3 płyty. Ich głównym przesłaniem jest pokój i tolerancja, a ubierają to w niezwykle elektryzujące rytmy afrykańsko arabskiego fusion.

 

Druga grupa, która oczarowała mnie ostatnio świeżością i radością, emanującą z ich mieszanki dźwięków to Labess (w arabskich dialektach słowo to znaczy "w porządku"). Muzycy grający i mieszkają obecnie w Montrealu, prezentują wariacje reggaeowo arabsko afrykańskie z elementami flamenco, okraszone wdzięcznym brzmieniem klarnetu.

 


Jak na zbliżające się wielkimi krokami lato (choć przez najbliższe dni przynajmniej w Warszawie ma padać) to świetna muzyka na popołudnia, niekoniecznie leniwe.Komentarze
  • Ta flaga Algierii tak nawiązała do ostatnich zdarzeń, że Polak to taki wstrętny i okropny rasista...ale tu muzyka widzę :) Te zdanie jest kapitalne " wariacje reggaeowo arabsko afrykańskie z elementami flamenco" :)