Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Alim Qasimov

Korzenie: Alim Qasimov

2012-07-25 nadia
Już we wrześniu podczas Festiwalu Skrzyżowania Kultur do Polski zawita ulubiony artysta islandzkiej piosenkarki Bjork, którego głos został nagrodzony w 1999 r. przez UNESCO
.html
 Alim Qasimov
International IMC-UNESCO Music Prize.


Alim Qasımov pochodzi z Azerbejdżanu. Jego muzyka opiera się na tradycyjnych pieśniach oraz na stylu mugan, łączącym improwizacje oraz poezję. Muzyk czerpie także z inspiracji qawwali, czyli mistycznych śpiewów sufickich. Kompozycje zawierają też elementy ashik. Ten ostatni styl to również mistyczne, legendarne pieśni bardów, w połowie improwizowane. Rozpowszechniony jest w Azerbejdżanie, Turcji, Gruzji, Armenii i Iranie.

Artysta zaczął swoją karierę w czasach ZSRR, kiedy jego muzyka nie była przychylnie przyjmowana przez władzę. Jednak swoim uporem do chwili obecnej nagrał już 9 płyt, które znane są na wszystkich kontynentach i jest on perłą każdego festiwalu etno.

W 2009 roku dzięki swojej muzyce i otwartości połączonej z zachowaniem tradycji został wpisany na listę "500 najbardziej wpływowych muzułmanów na świecie".

 
 


Komentarze