Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Aziza Mustada Zadeh

Korzenie: Aziza Mustada Zadeh

2012-06-27 Nadia

Tym razem muzyczna wycieczka do Azerbejdżanu. Aziza Mustafa Zadeh, zwana także Jazzizą, to artystka, która już od najmłodszych lat przejawiała wiele talentów artystycznych nie tylko w sferze muzycznej; artystka także maluje i tańczy.

.html
 Aziza Mustada Zadeh / Wikipedia
Jako wokalistka zadebiutowała już w wieku 3 lat, podczas występu swojego ojca, wybitnego pianisty Vagifa Mustada Zadeh, twórcy stylu łączącego improwizowany jazz z elementami tradycyjnymi, czyli mugan.

Aziza bardzo szybko odkryła w sobie muzyczny talent improwizatorski nie tylko, jeśli chodzi o grę, ale także wocal. Doprowadziła do perfekcji zapoczątkowany przez ojca mugan, inspirując się wieloma gatunkami muzyki i dodając do tego jazzowe improwizacje wokalne.

Już jako osiemnastolatka, wykonując improwizacje mugan, zajęła trzecie miejsce w konkursie pianistycznym Thelonious Monk w Waszyngtonie.

Od 1991 roku artystka wydała 9 płyt. Na stałe mieszka w Niemczech, więc jeśli ktoś ma okazję wybrać się na koncert to warto, bo nie ma możliwości usłyszenia dwa razy tego samego utwory Azizy wykonywanego na żywo, a już na pewno nie da się powtórzyć całego koncertu. Każdy jej występ oparty jest na improwizacjach wypływa z bieżącego nastroju, emocji i atmosfery, mieszających się z odczuciami publiczności.

 
 Komentarze
  • Jezeli chodzi o egzotyke w muzyce,to wole brzmienie wywodzace sie bezposrednio z tradycji danego kraju-bez nalecialosci muzyki pop. Dlatego tez zaprezentowany material nie zwrocil zbytnio mojej uwagi.