Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Calypso Rose

Korzenie: Calypso Rose

2013-07-19 nadia

Dziś wybieramy się na Karaiby razem z divą calypso, czyli Calypso Rose. Artysta urodzona w 1940 roku w Trynidadzie i Tobago przyjedzie w tym roku do Polski na warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur i na pewno zaczaruje publiczność swoją charyzmą, energią i radością.

.html
Calypso Rose / wikipedia

Calypso to gatunek muzyczny etymologicznie wywodzący się od imienia nimfy Kalipso, który swoimi początkami sięga siedemnastowiecznego Trynidadu, a przeżył ogromną popularność i rozkwit w 20-stych i 30-stych latach XX wieku. Pierwszy utwór zaliczany do gatunku calypso został zarejestrowany na taśmie w 1912 roku. Muzyka ta cieszy się do dziś uznaniem i zainteresowaniem publiczności. Miesza w sobie wiele wpływów afrykańskich i francuskich, a wykonywana jest po francusku lub angielsku. Motywem przewodnim utworu jest ballada śpiewana przez wokalistę.

Calypso Rose jest niewątpliwą divą tego gatunku. Jej historia została także opisana w dokumentalnym filmie "Calypso Rose. The Lioness of The Jungle" wyprodukowanym w 2011 roku. Nakręcony w konwencji filmu drogi intymny portret artystki przedstawia coraz to nowe oblicza: charyzmatycznej diwy, obrończyni praw kobiet, w końcu człowieka – ze zmartwieniami i lękami, ale przede wszystkim z mocną miłością do muzyki i życia.

 

 
 


Komentarze