Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Cristina Branco

Korzenie: Cristina Branco

2013-05-09 nadia

W kolejnym odcinku Korzeni czas na muzykę , która jest czystym ucieleśnieniem emocji, uczuć oraz zamkniętego w dźwięku ludzkiego przeznaczenia. Fado od końca XX wieku przyzywa swój renesans.

.html
Cristina Branco / wikipedia

Gatunek powstały w biednych portugalskich dzielnicach w XIX wieku stanowił ucieczkę od ciężkiego życia. Był nazywany często portugalskim bluesem ze względu na ładunek emocjonalny jaki ze sobą niósł. Samo słowo fado znaczy tyle co łacińskie fatum, czyli po polsku najbliżej znaczeniowo możemy tłumaczyć je jako los. Fatum (los) to coś co do nas przychodzi z czym musimy się mierzyć, może być dobre lub złe, ale nie mamy wpływu na to jaki to coś jest, a przynajmniej nie w momencie, kiedy nas dotyka.

Fado jest gatunkiem, który istnieje tylko w wersji portugalskiej, choć Japończycy mają już swoje projekty muzyczne, które też określają jako fado, jednak oryginalnie uważa się, że ten rodzaj pieśni, jeśli śpiewany jest w innym języku przestaje być fado.

W swojej klasycznej wersji wykonywane jest przy akompaniamencie dwóch gitarzystów. Śpiewak lub śpiewaczka wykonują portugalską pieśń z kanonu poetyckiego. Takie ujęcie fado prezentuje dziś m. in. Cristina Branco. Artystka rozpoczynała swoje muzyczne poszukiwania od jazzu i bluesa, jednak szybko zakochała się w muzyce swoich przodków. Dziś jej pieśni znane są nie tylko w Portugalii. Jej wykonania przepełnione są liryczna melancholią i oceniane przez krytyków jako jedne z najlepszych współczesnych realizacji tego gatunku.

 
 

 

 



 
 









Komentarze
  • Na przykladzie fado widac dobitnie,ze muzyka majaca znamiona oryginalnosci potrafi odniesc sukces na calym swiecie. Pewnie jeszcze wieksze wrazenie musi robic wsrod osob rozumiejacych tekst spiewanego utworu!