Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Dhafer Youssef

Korzenie: Dhafer Youssef

2012-06-24 nadia

W świetle zmian jakie w czasie ostatnich 2 lat zaszły w Tunezji warto przyjrzeć się bliżej pochodzącym z tego kraju muzykom, tym bardziej, że są to często artyści znani nam nawet w Polsce, choć czasem sami sobie nie zdajemy z tego sprawy.

.html
 Dhafer Youssef, okładka płyty Abu  Nawas Rhapsody
W 1999 roku wielkie zainteresowanie w Europie wzbudził Dhafer Youssef, artysta wywodzący się z tradycji mistycznych śpiewów islamskich, czyli tradycji sufickiej. Ten tunezyjski muzyk, grający także na tradycyjnym arabskim instrumencie oud, oczarował słuchaczy połączeniem tradycyjnych pieśni sufickich z jazzem, world music, elektro a ostatecznie, tworząc niezwykła mieszankę, która zdobyła nagrody m. in. w Nowym Jorku czy Kolonii. Dhafer Youssef mieszka na stałe w Paryżu, jednak koncertuje na całym świecie i współpracuje z najlepszymi artystami fusion m.in. w Skandynawii.

W Polsce koncertował z Anną Marią Jopek. Jego muzyka przyciąga niezwykłą emocjonalnością, głos wypływa z artysty niczym czysta fala przeplatająca się z dźwiękiem elektrycznego oud. Jego koncerty to niezapomniana dawka zmysłowości, uczuciowości i nowoczesnego brzmienia, które jednak ściśle wiąże się z tradycją sufich. Kto ma okazję iść na taki koncert nie może z niej nie skorzystać. Na razie musimy się zadowolić w Polsce pięcioma płytami artysty i zarejestrowanymi fragmentami koncertów.

 

Strona artysty TUTAJ

 

 
 Komentarze