Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Kayhan Kalhor

Korzenie: Kayhan Kalhor

2013-11-28 nadia

W grudniowe ponure popołudnie proponuje muzyczną wyprawę śladami orientu. Dzisiejszym "Korzeniom" patronuje jeden z najwybitniejszych mistrzów, wirtuoz gry na kamancheh, kompozytor Kayhan Kalhor.

.html
 Kayhan Kalhor / materiały prasowe

Artysta pochodzi z kurdyjskiej rodziny z Iranu. Jego muzyka czerpie z tradycji perskiej i etnicznych unikalnych melodii kurdyjskich. Każda z jego kompozycji jest niepowtarzalna fuzja dźwięków, sięgających czasów przodków z jednej strony, a z drugiej zinterpretowana jest w sposób przystępny i współczesny.

Kalhor jest laureatem wielu nagród i uznanym na świecie muzykiem. Mieszkający w USA Irańczyk wpisał się w nurt muzyki komercyjnej, co jest zjawiskiem wyjątkowym, ponieważ nie idzie w tym celu na kompromisy i nie upraszcza swoich utworów tylko po to, żeby trafiać na listy przebojów. Jego twórczość trafiła do głównego nurtu całkowicie naturalnie, co daje wspaniałe perspektywy na przyszłość kolejnym muzykom wykorzystującym tradycję.

 
 Komentarze
  • Prawde mowiac,to wole artystow,w ktorych utworach egzotyczna nuta jest bardziej wyczuwalna.Ale byc moze to mniej reprezentatywne dzwieki dla tego muzyka? Przynajmniej dowiedzialem sie o istnieniu takiego instrumentu jak kamancheh