Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Mashrou' Leila

Korzenie: Mashrou' Leila

2013-03-06 nadia

Muzyczny projekt Mashrou Leila (Nocny Projekt) nie gra co prawda muzyki tradycyjnej, jest to raczej indie, czasem idące w stronę muzyki świata, ale jest to z pewnością bardzo ciekawa propozycja siedmioosobowego składu z Libanu.

.html
Mashrou' Leila

Grupa powstała, jak większość interesujących zespołów, przez przypadek. Kilku znajomych studiujących na jednym z bejruckich uniwersytetów odreagowywała stres na jam session. Dalszy ciąg jest raczej już do przewidzenia. Trzon składu powstał właśnie w wyniku tej „muzykoterapii” studenckiej. Tak spodobali się publiczności, że bardzo szybko posypały się zaproszenia na największe festiwale muzyki świata w Byblos i Baalbeck, a także na międzynarodowe imprezy m.in. do Szwajcarii. Mashrou Leila nagrali też do tej pory dwie płyty, co szczególnie w Libanie, gdzie trudno przekonać do nowych pomysłów dwa na krzyż wydawnictwa jest wielkim osiągnięciem.

To muzyka, która sprawia, że człowiekowi od razu robi się lepiej, bo od pierwszych dźwięków słychać jak przyjaciele bawią się muzyką, jaką przyjemność sprawia im mieszanie brzmień zarówno klasycznych, współczesnych i tradycyjnego śpiewu. Muzycy stanowią też etniczną mieszankę palestyńsko – syryjsko – libańską, której ślady odnaleźć można w ich kompozycjach.


 

Komentarze