Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Matthias Loibner

Korzenie: Matthias Loibner

2013-11-05 nadia

Dziś przenosimy się w świat, który buduje swoimi dźwiękami jeden z najbardziej niezwykłych muzyków grających na lirze korbowej. Austriak Matthias Loibner, to nie tylko doskonały muzyk, ale i wizjoner. Jego kompozycje są kompilacją muzyki tradycyjnej i nowoczesnego podejścia do instrumentów dawnych.

.html
Matthias Loibner

Loibner gra na lirze korbowej, czyli instrumencie, który sięga swoją historią na ziemiach europejskich X wieku. Rozpowszechnił się w krajach słowiańskich i na terenie Francji. Pierwotnie był to duży instrument, który wymagał do obsługi dwóch osób, jednak bardzo szybko jego rozmiary zmniejszyły się tak, żeby jeden muzyk był w stanie posługiwać się korbą i klawiszami. Największa popularności liry korbowej przypada na okres renesansu oraz francuskiego rococo.

Dziś wszystkie drogi, które przeszła muzyka grana na tym instrumencie krzyżują się w twórczości Matthiasa Loibnera. Artysta poszukuje i eksperymentuje z dźwiękami, traktuje swój instrument jako nieustającą inspirację i nowoczesny sprzęt muzyczny. Występuje solo lub w duetach. Grał z takimi gwiazdami jak: Natasa Mirkovic-Dero i Franz Hautzinger ton czy Ross Daly. Ma na swoim koncie także występy z orkiestrą.

 
 

 

  
 Komentarze