Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Muzyka chłopskiego buntu

Korzenie: Muzyka chłopskiego buntu

2013-01-06 nadia

Korzenie poświęcamy dziś polskiej grupie R.U.T.A., która zyskała rozgłos w 2011 roku, zaraz po wydaniu swojego debiutanckiego albumu "Gore".  Płyta została przyjęta bardzo entuzjastycznie w Europie i zajęła 16. miejsce na World Music Charts Europe, najbardziej prestiżowej listy z premierowymi płytami z muzyką świata. Tak piszą o swoim debiucie sami muzycy:

.html
 R.U.T.A. / fot. Bartek Muracki

Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady - Prawda przeciw światu.

R.U.T.A.  czyli Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska w 2012 roku wydał kolejną płytę. Tak jak w przypadku poprzedniego albumu jest to mieszanka punk rocka z folkowym brzmieniem. Teksty zespołu wyrażają bunt w stosunku do nierówności społecznej i są zaczerpnięte z pieśni zbuntowanych chłopów. Tym razem inspiracją do stworzenia 13 kompozycji były bunty chłopskie u naszych wschodnich sąsiadów na Białorusi i Ukrainie.

Maciek Szajkowski, inicjator projektu tak opowiada o inspiracjach, które doprowadziły do powstania albumu:

R.U.T.A. tą płytą zapełnia kolejną z białych kart, jakie mamy w narodowej świadomości, o naszych wschodnich sąsiadach i o wielowiekowej niewoli, opresjach społeczno-polityczno-religijnych." - zaznacza Szajkowski. - "Widzimy jak nadal pokutują stereotypy i jak niewiele Polacy wiedzą o sąsiadach ze Wschodu. Megalomania miesza się z roszczeniami, budzą się upiory nacjonalizmów, a jednocześnie społeczeństwa Białorusi, Rosji i Ukrainy zmagają się ze zniewoleniem nowych/starych reżimów. Muzyka niech będzie oddechem wolności, sprzeciwem wobec zniewolenia i, choćby w symbolicznym wymiarze, pojednaniem naszych słowiańskich narodów

Na płycie usłyszeć można m.in. orkiestrę folkową złożoną z przedstawicieli jednych z najbardziej znanych zespołów wykorzystujących w Polsce instrumenty dawne: Kapela ze Wsi Warszawa, Orkiestra RIVENDELL, Klezmafour, Mosaic, Chłopcy Kontra Basia, Czessband oraz głosy legend polskiego punk-rocka: Pawła "Gumy" Gumoli [Moskwa] i Roberta "Robala" Matery [Dezerter]. Towarzyszyć im będą także goście specjalni; zespół zaprosił do współpracy artystów z Ukrainy, Białorusi i Węgier: białoruską wokalistkę młodego pokolenia Nastę Niakrasavą, specjalizujący się w muzyce tradycyjnej środkowej Ukrainy kijowski zespół Hulajgorod oraz węgierskie szamanki z HaLuna Music Group.

Płyty tej można w najbliższym czasie wysłuchać także na żywo podczas koncertu w warszawskiej Hydrozagadce (piątek 11 stycznia, godz. 20). Podczas występu realizowane będą zdjęcia do powstającego o zespole dokumentu pt. "Pieśń Buntu".


 Zobacz teledysk‚ 
 


Komentarze
  • Swietnie,ze Redakcja poswiecila artykul temu projektowi. R.U.T.A. ma u mnie duzy plus za przypomnienie historycznych piesni czy przyspiewek-jak chca niektorzy. Szkoda tylko,ze spora rzesza dorabia do tego ideologie! Nawet jesli taki cel przyswiecal muzykom,to dla mnie jest to wycinek z historii Polski!