Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Rima Khcheich

Korzenie: Rima Khcheich

2012-07-15 nadia

Rima Khcheich zabiera nas w muzyczną podróż przez kraj, który znajduje się na styku wielu kultur, religii i tradycji. Przez lata był mandatem francuskim, znajdował się do 2005 roku "pod opieką" Syrii, przeszedł jedna z najokrutniejszych wojen domowych i wojny z Izraelem. Liban – to kraj kontrastów i symbiozy, wewnątrz której wciąż drzemie niepokój. Wpływy religii muzułmańskiej i chrześcijańskiej przeplatają się ze sobą w równorzędny świat krzyżowców, Saladyna, kultury Rzymian, a wcześniej Fenicjan.

.html
 Rima Khchech / www.rimakhcheich.com
Rima czerpie w swojej muzyce z orientalnych korzeni swojego kraju, ale nie boi się też łączyć różnych gatunków i odmian muzyki co nadaje jej charakterystyczne brzmienie, jednocześnie przypominające hiszpańskie średniowiecze i arabski Bliski Wschód.

Zaczynała uczyć się orientalnego śpiewu jako dziewięciolatka. Już na samym początku otrzymała prestiżową nagrodę na Bizert Festival for the Mediterranean Song w Tunezji. Dziś jest wykładowczynią na Akademii Muzycznej w Bejrucie i wciąż rozwija swoje muzyczne zdolności.

W utworach wykorzystuje często styl muwashahat, będący rodzajem śpiewu zarówno sakralnego jak i świeckiego bardzo popularnego w muzułmańskiej Hiszpanii w XI w. Rozprzestrzenił się on szybko w całym świecie arabskim. Do śpiewu włącza się jedną z siedmiu poklasycznych form poetyckich, które wciąż oparte są na arabskiej metryce. Gatunek ten wymaga od artysty doskonałej znajomości melodyki i rytmu muzyki arabskiej oraz prawdziwego mistrzostwa w wykonaniu.

 

 
 Komentarze