Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: santur

Korzenie: santur

2012-12-03 nadia

Dziś w cyklu Korzenie dość nietypowo. Zamiast o artyście lub zespole będzie o instrumencie, który zapisał się w Europie bardziej w literaturze niż muzyce.

.html
 perski santur / źródło: Wikipedia
Santur to instrument strunowy pochodzący z Persji i rozpowszechniony na terenie obecnego Iranu i Indii. Jest on chordofonem, z którego dźwięk uzyskuje się dzięki uderzeniom drewnianych pałek o struny. Występuje w różnych wersja, które mają od 70 do 72 strun.

Europejczycy poznali odmianę tego instrumentu w XIX wieku, kiedy zawędrował do Grecji wraz z emigrantami z Imperium Osmańskiego. Tutaj zadomowił się pod nazwą sanduri. Mieszkańcy starego kontynentu słyszeli, jednak o nim najwięcej i najczęściej w dobie największej popularności powieści Nikosa Kazantzakisa „Grek Zorba”. Tytułowy bohater grał właśnie na tym instrumencie.

Dziś grają na nim współcześni mistrzowie m.in. Pandit Bhajan Sopori i Pandit Shivkumar Sharma. Ma on też wieku entuzjastów wśród artystów w krajach arabskich, Indiach, Iranie.Asash Mohafez grający  na santur
 


Komentarze
  • Uwielbiam tego typu mało znane instrumenty, mają dużo ładniejszy dźwięk niż najbardziej popularne gitary i tym podobne rzeczy, a totalnie to się rozpływam kiedy słyszę hang drum! *.*

  • Jednym z najwazniejszych elementow sprawiajacych,ze slucham muzyki artystow pochodzacych z egzotycznych dla nas miejsc-sa wlasnie lokalne instrumenty! To wlasnie one tworza niezapomniany i unikalny klimat!