Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Souad Massi

Korzenie: Souad Massi

2012-06-20 nadia

Znów proponuję małą muzyczną wycieczkę do Algierii. Tym razem śladem znanej w Europie artystki. Souad Massi przyszła mi na myśl w ramach dość luźnych skojarzeń po opublikowanym ostatnio przez Amnesty International kolejnym raporcie na temat łamania praw kobiet.

.html
 Okładka drugiego solowego albumu Souad Massi - Deb
Artystka na scenie algierskiej od samych początków była jedną z bardziej wyrazistych buntowniczek. W pierwszej fazie swojej kariery dziewczyna z dość ubogiej rodziny zainspirowana muzyką Led Zeppelin, U2 i innych gigantów zachodniego rocka występowała w rockowym algierskim zespole Atakor. Walcząc o prawo kobiet do samodzielności i niezależności naraziła się tradycyjnemu społeczeństwo do tego stopnia, że pogróżki zapowiadające jej rychłą śmierć stały się dość powszechne. Jednak Massi nie dawała się zastraszyć. Ścięła nawet włosy i zaczęła ubierać się jak chłopak. Jednocześnie wciąż rozwijała swoje zdolności muzyczne.

Jej talent został dostrzeżony przez organizatorów koncertu Femmes d'Algerie w Paryżu. Zaproszona tam artystka od razu podbiła serca publiczności muzyczną mieszanką tradycyjnych brzmień arabskich i algierskiego folku przeplatanymi z dźwiękami fado, flamenco, reggae i oczywiście ukochanego przez nią rocka. Od 1999 roku dzięki oryginalnym kompozycjom śpiewanym po francusku, angielsku, kabylsku (język używany przez Berberów w Algierii) oraz arabsku, w których wciąż broni praw kobiet i podstawowych praw człowieka nagrała już 5 solowych płyt.

 
 
 

Komentarze
  • Nie znalem dotad tworczosci tej artystki,chociaz Jej nazwisko obilo mi sie o uszy. Ale po wysluchaniu zamieszczonego utworu postanowilem przyjrzec sie blizej Jej dokonaniom..Nie wiem co z tego wyniknie,ale dzieki za podpowiedz.

  • Piękny, zmysłowy głos. Na pewno sięgnę po jej płyty.