Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: The Garifuna Collective

Korzenie: The Garifuna Collective

2013-09-25 nadia

Grupa etniczna garifuna ma bardzo ciekawą i złożoną historię. Nazywani Czarnymi Karaibami członkowie tej grupy zamieszkują obecnie terytorium Belize, Nikaragui, Gwatemali i Hondurasu. Ich początki sięgają czasów niewolnictwa. W XVII wieku przywiezieni z Afryki niewolnicy zbuntowali się i uciekli z plantacji na wyspy Saint Vincent na Morzu Karaibskim.

.html
The Garifuna Collective / materiały prasowe

Tam założyli rodziny i żyli spokojnie z lokalną ludnością. Jednak ten spokój nie trwał długo. Najechani przez Brytyjczyków siłą zostali przesiedleni do Ameryki Środkowej. Ich skomplikowana historia i przymusowe wędrówki sprawiły, że ich kultura jest niezwykle ciekawa i składa się z różnych wpływów. Muzyka garifuny to rytmiczne kompozycje przenoszące słuchaczy do wiosek afrykańskich i karaibskich. Cechą charakterystyczną jest w ich przypadku równość wszystkich wykonawców.

Jedną z najlepszych grup wykonujących muzykę odnoszącą się do korzeni garifuny jest The Garifuna Collective. Skład zespołu zmienia się, każdy muzyk może się przyłączyć do grupy, każdy ma swoje miejsce, czas wykonywania swoich partii. Nie ma lidera ani głównego wokalisty. Wolność, której pragnęli przodkowie odnaleziona została w muzyce…

 
 Komentarze
  • Swietna muzyka na nadchodzace chlody.A taka muzyczna wolnosc warto przeniesc na cala muzyczna brac.Nie byloby wtedy tylu konfliktow w zespolach i kazdy czulby sie doceniony i rownie wazny.