Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Warszawiaki

Korzenie: Warszawiaki

2012-11-03 nadia

W dzisiejszej odsłonie korzeni dość nietypowo, ale też w kręgu muzycznej tradycji. Tym razem jednak nie etnicznej ani nie tak odległej jak zazwyczaj prezentuję. Nie tylko kraje mają swoją tradycję i nie tylko regiony swój lokalny koloryt. Miasta – zwłaszcza te duże – mają swoją

.html
 Grupa Teatralna Warszawiaki / foto. Amira Bocheńska
tradycję, swoją historię często sztukę miejską wspartą na poczuciu lokalnego patriotyzmu. Na mapie takich miast znajduje się m.in. Warszawa ze swoimi przedwojennymi kabaretami, artystami, życiem kulturalnym. Na te korzenie później zaczęła się też składać specyfika życia w okupowanej podczas II wojny światowej stolicy, dialekt, oraz wiele słynnych powiedzonek np. "nie ma cwaniaka nad warszawiaka".

Do tej pory, mimo że znawcy polszczyzny kilka lat temu zadecydowali, że nie ma już takiego tworu jak warszawiak, teraz jest warszawianin, uparcie o sobie przypominają właśnie warszawiacy, a nawet warszawiaki.

Stolica ma wciąż swój charakter swoje przyzwyczajenia i jak się okazuje także młodych artystów, którzy żyją i tworzą w jej dawnym duchu. Taką formacją jest Grupa Teatralna Warszawiaki. Noszą się z warszawska, zaiwaniają po warszawsku i cwaniaczą jak się da i gdzie się da. Można ich spotkać na podwórka wyśpiewujących przedwojenne i wojenne morowe szlagiery.

Więcej o Grupie TUTAJ

 

 

Komentarze