Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Wielbłądy

Korzenie: Wielbłądy

2012-05-27 nadia

Ponieważ w Polsce cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem world music i fusion postanowiłam przybliżyć raz w tygodniu jeden z zespołów grających w takim właśnie stylu. Zapraszam też na nowy cykl Korzenie, do którego współtworzenia także zachęcam. Jeżeli znacie ciekawy zespół, grający taki gatunek muzyki piszcie, będę publikować informacje o najciekawszych.

.html
 Wielbłądy / materiały prasowe
Pora więc, na kolejny sympatyczny zespół, który powstał na bazie muzyków wywodzących się z entuzjastów nurtów etno. Było już o Sukach, więc kontynuując zwierzyniec dziś będzie o Wielbłądach. To trzech zdolnych instrumentalistów, którzy inspirują się od lat muzyką powracającą do korzeni, towarzyszącą często obrzędom religijnym i rytuałom.

Główną inspiracją tego projektu muzycznego jest afrykański blues, jednak artyści nie zamykają się na jeden gatunek i eksperymentują, wplatając w swoje kompozycje elementy wywodzące się z kultury arabskiej i indyjskiej. Ich podróż karawaną przez pustynie nie jest też monotonią powtarzającej się od nowa historii. Bawią się muzyką, wplatając także dynamiczne elementy, a nawet funkujacy groove. Okraszają to swoim polskim humorem i nie stronią od tematów zaczerpniętych z rodzimego folkloru.

Do tej mieszanki dochodzą teksty Gwidona Cybulskiego napisane w wymyślonym przez niego języku.

Skład Wielbłądów to trio stworzone przez muzyków z zespołu Gadająca Tykwa:

Gwidon Cybulski (śpiew, ngoni, gitara, harmonijka ustna),

Sebastian Wielądek (mandolina, duduk, ney)

Kuba Pogorzelski (gita, karignan, shekere, instrumenty perkusyjne).


Więcej o Wielbłądach TUTAJKomentarze
  • World music to gatunek,ktory rzeczywiscie w ostatnim czasie cieszy sie spora popularnoscia. Taki kacik ma wiec jak najbardziej sens. Mam tylko sugestie,aby nie ograniczac sie w nim wylacznie do polskich zespolow.

  • World music to dla mnie zupełna nowość i nie do końca orientuję się o co w tym chodzi ale myślę że warto będzie zaznajomić się z tym stylem może okazać się na prawdę interesujący