Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Korzenie: Wołosi i Lasoniowie

Korzenie: Wołosi i Lasoniowie

2012-08-26 Nadia

Dziś muzyczna podróż nie przez dalekie egzotyczne kraje ani przez mroźną Skandynawię. Na swoim polskim podwórku też mamy wiele ciekawych zespołów i muzyków, którzy sięgają do korzeni muzycznych regionów słowiańszczyzny i mieszają te inspiracje z muzyką współczesną lub klasyczną.

.html
 Wołosi i Lasoniowie / źródło: etno.serpent.pl
Jednym z takich przypadków jest grupa Wołosi i Lasoniowie. Zespół powstał w 2007 roku z połączenia klasycznej muzyki wykonywanej przez Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, z kapelą ludową Wałosi. Po odejściu z grupy Zbigniewa Wałacha (lidera Wałasów) zespół zmienił nazwę i obecnie występuje już jako Wołosi i Lasoniowie. Pod tą nazwą zdobyli też Grand Prix podczas XIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz nagrodę publiczności "Burza Braw", a Krzysztof Lasoń także indywidualną nagrodę "Złote Gęśle"

O swoim projekcie mówią:

"To ponowne spotkanie dwóch rodzajów muzykowania, które zawsze siebie poszukiwały. A przecież najwięksi zawsze wracali do korzeni. Bach pisał gawoty, gigi i bourrées, Chopin mazurki i polonezy, Wieniawski kujawiaki i oberki a Szymanowski stworzył balet "Harnasie". Wszyscy oni spotykali się z muzykami ludowymi i spędzali długie wieczory przy wspólnym muzykowaniu. Z drugiej strony barokowa maniera wykonawcza przypominała sposób wydobycia dźwięku dzisiejszych górali. Dlatego kiedy grają oni muzykę baroku jest w tym jakaś prawda. A gdy muzycy klasyczni ćwiczą tańce ludowe Wieniawskiego, najlepszym natchnieniem jest muzyka gajd”.

 

Komentarze