Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Książki z piekła rodem?

Książki z piekła rodem?

2014-03-18 Sabina Kowalczyk

Istnieją publikacje, które zapadają na długo w pamięć i ciągle budzą emocje. Niekoniecznie te pozytywne.


.html
 Szatańskie wersety/Rebis
Są książki, które niczym bomby - pojawiają się, wybuchają, ciągną za sobą  pewne ofiary, pozostawiając ślad także w tych, którzy ich osobiście nie doświadczyli. Kiedy jednak emocje wygasają, czas zaciera pamięć o nich. Po rewelacjach wydawniczych zostają wybiórcze wspomnienia. Istnieją jednak publikacje, które zapadają na długo w pamięć i ciągle budzą emocje. Niekoniecznie te pozytywne. Mowa o książkach “zakazanych”, które w pewnych (mniejszych lub większych) kręgach  uznaje się niemal za przeklęte. Poniżej przypomnimy sobie kilka z nich.
  
“Mein kampf” Adolfa Hitlera -  Nieważne, czy ktoś czytał, czy nie. Bez wątpienia jedna z najbardziej “niebezpiecznych” książek w historii ludzkości. To na jej kartach Hitler odciął się od swego austriackiego pochodzenia i podzielił ludzi na rasy, z których najniższą mieli być Żydzi. Książka autentycznie zakazana -  swoista biblia neonazistów, którzy czerpią z niej inspirację do siania ksenofobicznej pogardy i nienawiści.
 
“Szatańskie wersety” Salmana Rushdiego - W środowiskach muzułmańskich dzieło wyklęte i przeklęte. Uważane za napaść na islam, prawdziwe bluźnierstwo. Postać Mahometa została przez autora potraktowana dość ironicznie. Rushdie ukazuje proroka jako człowieka  chwilami żałosnego, wypierającego się wcześniejszych objawień (głównie tych związanych z tytułowymi szatańskimi wersetami Koranu, które uznawały inne boginie oprócz Allaha). Człowieka ponadto podległego kobietom. Cały muzułmański świat został tu przedstawiony  w krzywym zwierciadle. Utwór Rushdiego został objęty  fatwą, mordowano za niego ludzi. Wyznaczono nawet nagrodę za uśmiercenie autora.
       
”Lolita” Vladimira Nabokova - Opowieść o fascynacji dojrzałego mężczyzny młodziutką dziewczynką, którą ten określa mianem ”nimfetki”. Książka spisana w formie wspomnień Humberta Humberta. Bohater opisuje budowanie relacji z nieletnią i wszelkie fazy swego uczucia (włączając w nie również spełnienie seksualne). Wiele wydawnictw uznało ”Lolitę” za zwykłą pornografię.
       
”Jedenaście tysięcy pałek, czyli historia pewnego hospodara” Apollinaire’a - Zbiór najdziwaczniejszych i najstraszniejszych dewiacji oraz orgii. Nic dziwnego, że w Turcji zniszczono nakłady dzieła francuskiego poety, a jego lektura została zakazana także w wielu innych państwach.
 
“Szklany klosz” Sylvii Plath -  Ironiczny opis społeczeństwa amerykańskiego XX wieku. Główna bohaterka przeżywa depresję, rozpaczliwie pragnie akceptacji i miłości, długi czas przebywa w szpitalu psychiatrycznym, poddawana jest elektrowstrząsom (ich opis w książce jest dość drastyczny), podejmuje próby samobójcze. “Szklany klosz” oskarżano o prowokowanie myśli samobójstwa (podobnie jak w XIX wieku ”Cierpienia młodego Wertera”) i promocję dość kontrowersyjnego trybu życia.
       
To tylko kilka z książek, przyprawiających do dziś niektórych o dreszcze, a których pierwsze wydania wywoływały fale gorących protestów i gwałtownych emocji. Listę mogą jeszcze uzupełnić m.in.
  
  • Buszujący w zbożu” Salingera - wulgarny język, apologia rozwiązłości i używek.
  • Manifest komunistyczny” Engelsa i Marksa - zakazany w ponad 12 państwach.
  • Chata wuja Toma” Stowe’a  - rasizm.
  • “Lot nad kukułczym gniazdem” Keseya - choć trudno w to uwierzyć, gloryfikacja przestępczości i brutalności.
  • Pani Bovary” Flauberta - przestępstwo przeciwko moralności.
 
A może Wy znacie książki, które mają na sobie piętno groźnych, tajemniczych bądź przeklętych?
 
Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
  
 Komentarze
  • Mocne są takie książki, na długo pozostają w pamięci. Z drugiej strony dla mnie najważniejsze, najcenniejsze są tylko takie pozycje, które pozostają we mnie na długo, o których nie da się zapomnieć, nawet wtedy, gdy emocje towarzyszące ich czytaniu wcale nie były najprzyjemniejsze.