Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Kultura wyższa dla najmłodszych?

Kultura wyższa dla najmłodszych?

2014-03-07 Dorota Urbańska

Czemu nie? Toruń potrafi. Na dodatek we współpracy ze zwaśnioną Bydgoszczą.

.html
 Plakat akcji

Toruńska Orkiestra Symfoniczna, wspólnie z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, od kilku lat organizuje w toruńskim Dworze Artusa coś niebywałego. To koncerty muzyki poważnej dla najmłodszych odbiorców w ramach cyklu "Czas dla nas”. Tak się przyjęło, że dzieci, zwłaszcza małe, nie są mile widziane tam, gdzie my dorośli chcemy się delektować muzyką, zwłaszcza tą z "najwyższej półki". A jednak okazuje się, że można je tak przygotować i  poprowadzić, że będą z wypiekami na twarzach słuchać symfonicznej klasyki. Klasyki z różnych epok, skomponowanej przez bardzo różnych kompozytorów (głównie z kręgu kultury europejskiej), a granej na przeróżnych instrumentach.

Dzieci siedzą na miękkich poduszkach, a rodzice mają wybór – poduszka, albo krzesło. Pani prowadząca jest osobą niezwykle miłą, serdeczną, wzbudzającą zarówno zainteresowanie, jak i sympatię wszystkich melomanów. Z wielką pasją opisuje instrumenty, nie tylko te, znane powszechnie, jak fortepian, czy skrzypce, ale także takie, o których istnieniu niewielu z nas kiedykolwiek słyszało, jak fletnia Pana czy obój. Podczas koncertu rozmawia z dziećmi, zadaje im pytania, opowiada o instrumentach (o ich budowie, oraz brzmieniu), a także o kompozytorach. 

Nikomu tutaj nie przeszkadza, że niektóre dzieci tańczą, kołyszą się, skaczą czy biegają. Wyjątkową cierpliwością i łagodnością charakteryzują się też  muzycy - profesjonaliści, którzy demonstrują, w jaki sposób poszczególne instrumenty wydobywają dźwięki. Atmosfera podczas tych koncertów jest naprawdę niezwykła, także dzięki wyjątkowemu miejscu.  Dwór Artusa ma przepiękne, stylowe wnętrza, przypominające sale balowe z dawnych epok.

Adresatami koncertów są dzieci w wieku od 0 do lat 8, wraz z opiekunami, ale zdarzają się dzieci starsze. Koncerty odbywają się od września  do czerwca, najczęściej raz w miesiącu. Każdy z nich ma inny scenariusz, stanowi zamkniętą całość. Pojawiają się na nim zarówno stare, jak i nowe utwory, w tym piosenki, które wszyscy razem śpiewają. 

Koncerty z cyklu "Czas dla nas” cieszą się tak ogromną popularnością, że zdobycie biletów i udział w tych imprezach  graniczy nieomal z cudem. Rodzice dużo wcześniej rezerwują bilety. Udaje się to jednak tylko nielicznym. Ostatnio nastąpiła pewna zmiana i nie można już rezerwować biletów, tylko je kupować w przedsprzedaży. Bo też w dniu koncertu nie ma  żadnych szans na zdobycie wejściówki.

Udział w tych projektach, to przeżycie niezwykłe, nie tylko dla dzieci, ale także dla nas, dorosłych. Kto z nas, zwłaszcza rodziców małych dzieci, ma czas i chęci,  aby na co dzień słuchać muzyki poważnej, nie przy okazji, np. stojąc w korku na drodze, ale tak z przyjemnością, siedząc wygodnie w przepięknym miejscu. Te koncerty, to prawdziwa uczta dla ducha, ale także fantastyczna lekcja dla naszych najmłodszych, lekcja która w wielu z nich pozostanie na zawsze i będzie kształtowała ich gust  w przyszłości, zgodnie  z przysłowiem "czym skorupka za młodu…".

Więcej informacji o koncertach znajdziecie tutaj.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 

Komentarze
  • Więcej powinno być takich akcji. Wiem, że niektóre filharmonie mają cykl zajęć edukacyjnych w "terenie" - w zależności od tematyki spotkania kilku muzyków przyjeżdża do przedszkola lub szkoły i wprowadza dzieciaki w świat muzyki. Ja jestem jak najbardziej za. A sama pokochałam muzykę poważną dzięki programowi telewizyjnemu sprzed lat - "Z batutą i z humorem".