Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Madonna promuje gejów, Rosja pozywa Madonnę

Madonna promuje gejów, Rosja pozywa Madonnę

2012-11-12 jar
Myli się ten, kto myślał, że potępianie "promocji homoseksualizmu" jest polską specyfiką. Nasi potężni wschodni sąsiedzi także mają mieszane uczucia wobec mniejszości seksualnych. W marcu tego roku władze Petersburga nie wydały zezwolenia na paradę gejów i lesbijek i wprowadziły przepisy zakazujące "propagowania" nieheteroseksualnych orientacji. Kiedy więc w sierpniu do miasta nad Newą przyjechała Madonna ze swoim najnowszym show, wykorzystała okazję do skrytykowania działań lokalnych polityków. A nawet poszła o krok dalej.

Madonna MDNA.html
Madonna/mat. prom.
Jak podaje brytyjski "Times", piosenkarka rozdała wówczas ze sceny różowe opaski z hasłami nawołującymi do walki z homofobią i wygłosiła płomienną przemowę, zachęcając swoich rosyjskich fanów do "walki o wolność". Podczas wcześniejszych, moskiewskich występów Madonna zadeklarowała swoją solidarność z członkiniami grupy Pussy Riot, a jedną z piosenek zaśpiewała w charakterystycznej dla feministycznej grupy, wełnianej kominiarce. Ten wybryk okazał się być zbyt dużym wyzwaniem dla jednego z rosyjskich polityków, który nazwał artystkę "moralizującą zdzirą".

O ile jednak manifestowanie wsparcia dla Pussy Riot poskutkowało tylko obraźliwymi komentarzami, tak petersburska akcja wsparcia dla mniejszości seksualnych może pociągnąć za sobą dużo poważniejsze konsekwencje. Po zgłoszeniu możliwości popełnienia przez Madonnę przestępstwa (wystosowanym przez członków konserwatywnego Związku Narodowego Rosji) Piotrogrodzki sąd uznał, że istnieją przesłanki za wytoczeniem gwieździe procesu. Głównym argumentem okazał się być fakt, że rozrzucone przez artystkę bransoletki trafiły m.in. do rąk 12-letnich dzieci, co zdaniem rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, jest oburzające. W ciągu najbliższych dwóch tygodni dowiemy się, czy Petersburg zdecyduje się procesować z Madonną. Jeśli tak, piosenkarkę może czekać zapłata odszkodowania w wysokości ok. 34 milionów złotych.

Czy dojdzie do procesu? Niemal na pewno nie, ale przynajmniej jest o czym porozmawiać. Co ciekawe, media na świecie niespecjalnie zainteresowały katolikami protestującymi przed polskimi koncertami Madonny. Do tego pewnie już wszyscy przywykli.

Komentarze
  • Potępianie "promocji homoseksualizmu" i nazywanie tego polska specyfiką to jakieś urojone lęki autora/autorki. nie porównujmy sytuacji naszych ciot - określenie z Michała Witkowskiego - do sytuacji homoseksualistów w Rosji, tam dalej jest ostry zamordyzm.

  • Mam wrazenie,ze Madonna od pewnego czasu wiecej uwagi niz muzyce poswieca wszelkim formom zwrocenia na siebie uwagi. Takie gesty jak ten-stosowane w wielu innych krajach-powoduja,ze po koncertach jest Jej pelno w mediach,

  • nie ważne co piszą ważne że wogóle piszą:P sława jest jak ku...