Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Maska Jezusa

Maska Jezusa

2013-01-08 nadia

W teatrze dramatycznym w Warszawie zaproszeni goście oraz pomysłodawca inicjatywy prof. Tadeusz Bartoś, przyjrzą się przez pryzmat budowania opowieści i tworzenia z niej rzeczywistości jednej z najbardziej kontrowersyjnej postaci w dziejach świata – Jezusa.

.html
Teatr Dramatyczny w Warszawie / źródło: Wikipedia

Maska Jezusa to cykl spotkań poświęconych literackiemu i teatralnemu odsłanianiu mechanizmów, które stworzyły obecny obraz Jezusa w świadomości ludzi, uznających go za boga. Jednak autorzy spotkania nie chcą podważać wiary ani zaprzeczać doktrynom religijnym. Żyjemy w kraju, który postrzegany jest przez wyznaniową większość Polaków oraz przez inne narody jako katolicki. Nie ma tu często miejsca na dyskusje dotyczące postaci uważanych za święte przez kościół, zwłaszcza dyskusje, w których stanowią one przykłady na budowanie opowieści, na zmiany w pamięci grupowej, a czasem manipulację.

Mało jest też dyskusji, dotyczących samej postaci Jezusa jako tej, która jest obecna w trzech wielkich religiach świata. Przez Żydów uważany jest za fałszywego proroka, przez Chrześcijan za wcielonego boga, przez Muzułmanów za mędrca i proroka, którzy pojawił się, żeby nauczać ludzi przez Mahometem.

Sama biblia i jej zawartość nie są już te same co kilka wieków temu. Jest wiele tekstów dotyczących wspomnień o Jezusie, które do biblii nie weszły i wiele alternatywnych historii jego życia. Z tego też względu możemy mówić o różnych odsłonach i różnych maskach Jezusa.

Organizatorzy spotkania Maska Jezusa tak opisują założenia jakie sobie wyznaczyli:

Jezus, taki jakim był historycznie, dziś już nie istnieje. I nie mamy do niego dostępu. Istnieją tylko słowa o nim, historie, opowieści. Czytając Nowy Testament zajmujemy się tym, co ludzie o nim mówili i myśleli, a nie tym, kim był. Nie ma go, zginął nagle ponad 2012 lat temu. Pozostał w pamięci pokoleń, odtwarzanej przez wieki. Podobnie rzecz ma się z każdą przeszłością – sami sobie ją tworzymy, układamy z rozmaitych strzępów informacji, niczym puzzle, na własną miarę, na własne potrzeby.

Spotkanie odbędzie się 14 stycznia o godz. 19:00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Więcej informacji TUTAJKomentarze
  • Teza ktora przyswieca organizatorom tego 'wydarzenia" wyglada moim zdanie komicznie.Przeciez wedlug stosowanej przez nich logiki,po smierci Jezusa nikt nie mial do niego dostepu! Po co wiec teraz zajmuja sie ta Postacia!? Ale skoro wiecej o Bogu dowiedza sie z ksiazek niz z Biblii-to gratuluje!