Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Mozaika kultur, charakterów i ludzkich losów

Mozaika kultur, charakterów i ludzkich losów

2014-02-21 Ola Musiał

Wspaniałe krajobrazy, wciągające historie i nieprzewidywalne zwroty akcji- tyle wystarczy by Hanna Cygler uwiodła czytelnika już od pierwszych stron swojej książki.

.html
 

Pewnego upalnego, letniego dnia ustabilizowane greckie życie Jannisa Kassalisa- Polaka greckiego pochodzenia- zostaje zachwiane za sprawą listu od młodej dziewczyny z Polski- Niny. Próbuje ona rozwiązać rodzinny sekret, który ciąży nad nią od dzieciństwa. W młodym wieku straciła matkę, wychowywana była przez kilka kobiet z rodziny. Jednak nigdy nie poznała swojego ojca. Z rozmów z ciotką poznaje część historii jej matki i wszystko wskazuje na to, że to właśnie Jannis nim jest. Spotykają się, zaczynają rozmawiać. Kilka spotkań, wielogodzinne rozmowy o sobie nawzajem i między dwojgiem ludzi nieznających się wcześniej, dzielących duża różnica wieku rodzi się niezwykła przyjaźń. Coraz bardziej pragną by potwierdziło się ojcostwo Jannisa.

"Grecka mozaika" przedstawia historię od czasów II wojny światowej do chwili obecnej, wędrówkę rodziny Kassalisa od Grecji aż do Polski. Wychowany w ciężkich czasach i w trudnej sytuacji Janek w wieku 4 lat traci ukochaną matkę. Wraz z bratem są wychowywani przez ojca- oschłego, porywczego komunistę, byłego wojskowego. Przebywanie w domu jest dla nich tragedią, jedyną ostoją jest dom siostry ojca, Vassilisy. To ona opowiada chłopcom o ich historii, świecie, wspiera w każdej chwili. Azylem dla nieszczęśliwego chłopaka są także lekcje angielskiego u Alicji, w której się podkochuje.

Dorastający Jannis postanawia się zbuntować ojcu i po wyjeździe do Trójmiasta zaczyna życie na własny rachunek- nie do końca zawsze legalne zajęcia, półświatek przestępczy, romanse z różnymi kobietami, które lgnęły do niego na każdym kroku nie są mu obce. Młodość podczas panowania komunistycznego nie była łatwa, ale rezolutny chłopak potrafił sobie radzić z ograniczeniami i inwigilacją. Postanawia zacząć pracę jako marynarz, by w końcu spełnić swoje największe marzenie jakim jest zwiedzanie świata. Zawsze lubiany, śmiały i zdolny.

Pewnego razu po długim rejsie Jannis wraca do Polski. Wykorzystuje ten czas by odwiedzić rodzinę i swoje "znajome kąty”. Dowiaduje się, że jego ukochana Alicja wyszła za mąż za starszego, bogatego mężczyznę i załamuje się. Los jednak sprawia, iż kilka dni potem spotyka ją w Trójmieście. Wspomnienia, trudna sytuacja Alicji, jej nieszczęśliwe małżeństwo sprawiają, że po latach rozłąki wyznają sobie miłość i postanawiają być odtąd razem. Pobyt Jannisa na lądzie to sielanka, aż do momentu, gdy do jego drzwi puka milicja. Zostaje niewinnie zatrzymany w związku o podejrzenie zabójstwa i dostaje propozycje nie do odrzucenia: jeśli nigdy więcej nie wróci do Polski, nikomu z jego bliskich nie stanie się krzywda. Jannis więc wsiada na statek i przez długi czas nie przybija do polskiego portu…

Dni mijają, a Kassalis i młoda Polka odkrywają kolejne rodzinne zawiłości. Postanawiają jednak zrobić test DNA na ojcostwo. Co z tego wyniknie? Jak wyglądała kariera Greka na morzu? Kim okaże się Nina i czy losy Jannisa i Alicji znów się połączą? Żeby tego wszystkiego się dowiedzieć trzeba koniecznie przeczytać  "Grecką mozaikę".

Wspaniałe krajobrazy, wciągające historie i nieprzewidywalne zwroty akcji- tyle wystarczy by Hanna Cygler uwiodła czytelnika już od pierwszych stron swojej książki. Opowieść, którą czyta się błyskawicznie , na jednym wdechu. Idealna, dla każdego, kto chce spędzić czas w niezapomniany sposób. Polecam z całego serca.


Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.
 Komentarze
  • Greckie krajobrazy wspominam bardzo miło. Chętnie przeczytam tę książkę i dam się uwieść wciągającej historii.

  • W Grecji nigdy nie byłam, ale z chęcią wybrałabym się tam za sprawą tej książki