Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Nauka górą

Nauka górą

2012-09-16 nadia

Zawsze interesowały mnie festiwale i wszelkiego rodzaju imprezy popularyzujące nauki ścisłe. W szkole od samych początków nauki miałam problemy z przedmiotami takimi jak matematyka czy fizyka. Wydawały mi się zupełnie nieciekawe i pozbawione wyobraźni, jednak kiedy teraz na to patrzę wynikało to z podejścia do nauczania. Dzieci, które mają trochę więcej wyobraźni skierowanej w stronę świata książek zwyczajnie nudzą się na zajęciach, na których de facto nic się nie dzieje.

.html
 Weekendowe warsztaty teorii muzyki dla dzieci (archiwum 2011)
Na szczęście kilku naukowców zdążyło to zauważyć. W Warszawie od 1997 roku odbywa co roku Festiwal Nauki. Od 21 do 30 września 2012 zarówno dzieci jak i dorośli już po raz szesnasty będą mogli bawić się nauką i przede wszystkim zrozumieć o co tak naprawdę w skomplikowanych równaniach chodzi.

Debaty, wycieczki naukowe, lekcje dla szkół, zabawy dla dzieci i cykl spotkania z nauką to atrakcje, które czekają na wszystkich, zainteresowanych tym jak działa świat.

Ideą Festiwalu jest nie tylko edukacja. Już w latach 90-tych XX wieku naukowcy zauważyli, że dobrze wykształceni młodzi Polacy nie mają szans rozwijać się i godnie zarabiać w swoim kraju dlatego grozi nam masowa emigracja naukowców. Organizatorzy chcą pokazać jak ważne jest to, żeby zatrzymywać takich ludzi w Polsce i rozwijać ich umiejętności dla dobra gospodarki i prestiżu państwa.

 

Program Festiwalu TUTAJKomentarze
  • Chyba zdecydowana wiekszosc z nas nie trafila w czasie nauki na pasjonatow,ktorzy potrafili w ciekawy i przystepny sposob uczyc przedmiotow scislych! Dobrze ,ze teraz istnieja takie imprezy,dzieki ktorym fizyka czy chemia nie musza byc wylacznie koszmarem! :)

  • Bardzo się cieszę, że powstają takie imprezy. Myślę, że przedmioty ścisłe nie są naprawdę tak strasznie trudne, po prostu wykłada się je w taki sposób, że są nudne i nie uczą myśleć tylko robić setki takich samych przykładów wręcz na pamięć.

  • Super uwielbiam takie akcje ;):)ja pamiętam jak chodziłam do szkoły z ogromnym stresem jak w danym dniu miała być matematyka niestety te lekcje odbywały się w nie przyjemnej atmosferze.

  • Festiwal Nauki od lat jest świetną imprezą dla małyh i dużych. Przez kilka lat nie opuściłam ani jednej edycji :) Nauka jest naprawdę fascynująca i może przynieść wiele frajdy!