Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Odległości między rzeczami

Odległości między rzeczami

2014-02-27 Karolina Drążkowska
Wystawa Agnieszki Błędowskiej uświadamia, że odległości między ludźmi są niewielkie. Setki kilometrów w rzeczywistości są równe "sześciu stopom oddalenia".
 
.html
 Jedna z prac Błędowskiej/wozownia.pl
Są takie chwile, w których każde z nas zadaje sobie pytanie: w jaki sposób jesteśmy ze sobą powiązani? Rozważania można zacząć już na poziomie przedmiotów codziennego użytku – tak zrobiła to artystka Agnieszka Błędowska.
 
…mimo głęboko zakorzenionego w nas pragnienia zmienności i spontaniczności nasza codzienna mobilność w istocie charakteryzuje się głęboko zakorzenioną regularnością – te słowa, pochodzące z pewnego artykułu naukowego, zainspirowały artystkę do stworzenia cyklu niebanalnych prac. Inną inspiracją Błędowskiej był eksperyment "Świat jest mały" Stanleya Milgrama. Miligram udowodnił, iż ludzie należący do dużej społeczności mogą być sobie bliscy dzięki niewielkim sieciom znajomych-pośredników. 
 
Czy stawiając klucz obok broszki w kształcie serca, mamy coś na myśli? Czy chcemy przekazać przez to konkretny komunikat? Czy umieszczenie jednego przedmiotu obok drugiego może coś oznaczać? W pośpiechu codzienności nie zwracamy nawet na to uwagi. W analogiczny sposób można spojrzeć na ludzi. Czy to, że w życiu spotykamy osoby, które później są dla nas ważne, jest przypadkiem? Ci, którzy wierzą w przeznaczenie sądzą, że jest nam to pisane, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Wystawa Błędowskiej, jak i eksperyment Milgrama uświadamiają, że odległości między ludźmi są w istocie niewielkie. Choć z pozoru może wydawać nam się, że jest inaczej. Setki kilometrów w rzeczywistości są równe "sześciu stopom oddalenia”, co w tej perspektywie wydaje się niewielką odległością.
 
Moją uwagę przykuła ekspozycja odłamków talerzy na tle szkiców całych naczyń oraz znajdujące się obok sztućce. Skłaniając do pytania: czy wszystko jest tylko częścią całości i istnieje tylko wtedy, gdy w tej całości się znajduje? Każdy element niesie za sobą jakąś historię – spowodowaną pewnym wydarzeniem, które je kształtuje. Nie są one ze sobą połączone fizycznie, lecz mentalnie, a jednak cały czas tworzą ten sam element. Podobnie jest z ludźmi – każdy człowiek jest indywidualną jednostką, choć razem tworzymy pełną społeczność, subkulturę czy cały naród.
 
Jak twierdzi artystka: w relacjach (odległościach też) między przedmiotami tworzy się więcej znaczeń, niż sami w nich świadomie umieszczamy. Jej wystawa skłania do refleksji człowieka nad samym sobą. Stworzona z rzeczy małych, może oznaczać rzeczy wielkie.  Z pewnością jednak jest specyficzna i oryginalna, a każdy może ją interpretować po swojemu. 
 
Prace Błędowskiej można obejrzeć w toruńskiej galerii Wozownia, przy ul. Rabiańskiej 20, jeszcze do dnia 2 marca.
 
Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl. Więcej artykułów początkujących dziennikarzy na redakcyjnym blogu tutaj.  


Komentarze
  • Współczesny świat to od dawna globalna wioska, ale odległości między ludźmi czasami liczą sobie setki kilometrów. Ponoć nie ma przypadkowych spotkań...

  • Ekspozycja z odlamkami talarzy przemawia do wyobrazni.Samo zycie. :) Tyle tylko,ze odlamki rozbitego talerza mozemy wyrzucic,a najtrudniejsze nawet wydarzenia pozostaja w naszej pamieci i nas ksztaltuja.