Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Olsztyn miastem kryminalnych intryg

Olsztyn miastem kryminalnych intryg

2014-01-10 Sabina Kowalczyk

Niecodzienna gra polegała na stworzeniu własnego opowiadania kryminalnego. Akcja miała przebiegać w pięknej stolicy Warmii i Mazur.

.html
 Plakat imprezy/mat.prasowe

Jedna z olsztyńskich bibliotek, Planeta 11, wyszła do olsztynian z ciekawą propozycją. Na przełomie listopada i grudnia ci z mieszkańców, którzy czuli wielką potrzebę dania literackiego ujścia swej wyobraźni, mogli wziąć udział w interesującym i  nieco zwariowanym wydarzeniu – Literackiej Grze Miejskiej.  ­ 

Ta niecodzienna gra polegała na stworzeniu własnego opowiadania kryminalnego. Akcja miała przebiegać w pięknej stolicy Warmii i Mazur. Uczestnicy mieli wykorzystać w swoich dziełach fragmenty tekstu autorstwa jednego z olsztyńskich pisarzy – Tomasza Białkowskiego.

Dodatkowo mogli poczuć się jak detektywi, ponieważ warunkiem gry było także odnalezienie pięciu haseł, mających się znaleźć w opowieści. Tajemnicze słowa bądź wyrażenia ukryte były w różnych zakamarkach Starego Miasta. Gracze musieli odwiedzić kolejne punkty gry, wylosować na miejscu hasło inspirujące do tworzenia kolejnych części kryminalnej historii, a następnie wpisać je na kartę gry (był to także dowód zaliczenia danego etapu konkursu).

Całe szaleństwo zaczęło się 16 listopada 2013 r. Tego dnia oprócz losów były też inne atrakcje. Gracze mieli wówczas możliwość porozmawiać z olsztyńskimi pisarzami – Pawłem Jaszczukiem, Mariuszem Sieniewiczem i Tomaszem Białkowskim oraz zdobyć ich autografy, a także drobne upominki.

Aż do 18 grudnia kolejni uczestnicy przynosili do mety (filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej) swoje prace. Miłym zwieńczeniem twórczych wysiłków autorów była niespodzianka czekająca na nich u kresu literackiej przygody – kryminały z lat 60-tych i 70-tych oraz zapinki z nadrukowaną na nich nazwą promującego czytelnictwo projektu "Olsztyn czyta".

Nagrodą za udział w konkursie będzie publikacja utworów w pokonkursowej antologii kryminalnej. Uczestnicy mają więc okazję stać się autorami z prawdziwego zdarzenia. A wyniki już niedługo. Można się ich spodziewać w połowie stycznia.

W konkursie wzięło udział około czterdziestu osób. Organizatorzy są zadowoleni tą liczbą, biorąc pod uwagę wielkość Olsztyna oraz to, że tego typu akcja odbywała się w tym mieście po raz pierwszy.

Olsztyn stał się miastem kryminalnych intryg, złowieszczych napadów, kradzieży, straszliwych morderstw, niewyjaśnionych zagadek. Na szczęście tylko w literaturze.

 Na szczęście, bo raczej nikt nie chciałby tak naprawdę w takim mieście się znaleźć, ale też dlatego, że w świecie wykreowanym przez wyobraźnię ludzi kryminalne zagadki nasiąkną prawdziwie magicznym, niepowtarzalnym klimatem.

Oby więcej takich wydarzeń w Olsztynie. Oby więcej takich wydarzeń w Polsce.

Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze