Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Przebojowe rewelacje

Przebojowe rewelacje

2011-12-21 Łukasz Jaroń
"Amerykańscy Naukowcy" stali się już przysłowiowym kolektywnym autorem wielu współczesnych odkryć. Dzięki ich niesłabnącym wysiłkom ludzkość dorobiła się już choćby uzasadnienia odwiecznego pytania, dlaczego w pępku zbierają się paprochy. Ci sami nieznani bohaterowie po latach badań dokonali też wiekopomnego odkrycia "genu sprzątania", które ostatecznie położyło kres dyskusji o tym, dlaczego niektórzy z nas lubią porządki, a inni nie. Media chętnie podchwytują najnowsze odkrycia anonimowych Amerykańskich Naukowców, a uwaga społeczeństwa napędza ich do dalszej pracy nad lepszym jutrem. Czasami tęgie głowy swoimi dociekaniami pomagają też artystom. Tym razem jednak to nie uczeni z USA, a Brytyjczycy z uniwersytetu w Bristolu postanowili przyjść z pomocą twórcom muzyki.

Queen.html
Ciekawe, jak wzór bristolczyków potraktowałby uberprzebój Queen "Bohemian Rhapsody"?/mat. pras.
Jak donosi BBC, zespół tamtejszych naukowców badających sztuczną inteligencję opracował wzór obliczający potencjalną przebojowość piosenek. Formuła powstała w oparciu o hity ze szczytów brytyjskich list przebojów ostatnich 50 lat. Wśród 23 współczynników branych pod uwagę w badaniach znalazły się m.in. tempo, głośność, czas trwania i stopień harmonicznego skomplikowania utworów. Badacze odkryli przy okazji, że od lat 80. nieodłącznym przymiotem hitu musi być jego potencjał taneczny, a przeboje z dekady na dekadę stają się też coraz głośniejsze.

Póki co równanie naukowców z Bristolu wykazuje zaledwie 60% skuteczności w przewidywaniu przebojowości piosenek. Stojący na czele zespołu badawczego dr Tijl De Bie zapowiada, że uczeni będą pracować nad udoskonaleniem formuły: Nasz wzór nie jest doskonały – będzie musiał ewoluować, tak jak na przestrzeni epok ewoluują gusta muzyczne. Odkryliśmy jednak, że potencjalna przebojowość zależy w dużej mierze od okresu, w którym powstaje piosenka, dominującego w danym czasie stylu muzycznego, uwarunkowań środowiskowych i kulturowych"

Te rewolucyjne wyniki pionierskich badań zespołu dr. De Bie zapewne wstrząsną światową sceną muzyczną. Wszystko wskazuje na to, że dzięki wzorowi opracowanemu przez bristolczyków przyszłe przeboje będą jeszcze bardziej przebojowe, a miliony słuchaczy będą mogły oszczędzać swym uszom zbędnego wysiłku słuchania nieudanych hitów. Dlatego też w imieniu wszystkich humanistów dziękuję wam, naukowcy! Teraz już będę miał z głowy zastanawianie się, czy jakaś piosenka mi się podoba i zasługuje na miano przeboju – po prostu przepuszczę ją przez algorytm i voila, wszystko jasne!

Komentarze
  • o matko...amerykańscy naukowcy to dla niektórych niepodważalny autorytet w każdej dziedzinie życia :D

    • Faktycznie odkrycie na miarę dokonań Amerykańskich Naukowców :D To teraz pewnie tylko same hity będą powstawać, nic tylko się rozkoszować.

  • Ciekawe czy specjaliści od sprzedaży z największych koncernów muzycznych znają te algorytmy - do tej pory radzili sobie chyba bez nich? ;) Wydaje mi się, że ustalenie, czy utwór ma szanse stać się hitem, nie jest aż tak skomplikowane...