Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Przejdź przez bramę i powiedz zaklęcie

Przejdź przez bramę i powiedz zaklęcie

2014-01-08 Paula Gałązka

Z czym kojarzy się Toruń? Z Kopernikiem, piernikami i Radiem Maryja. Jadowska rozszerza ten worek i wrzuca do niego rodzimą bohaterkę Dorę.

.html
 Okładka/ Fabryka Słów

Co decyduje o tym, że kupujemy książki? Okładka, opis z tyłu, grubość... Są ludzie, którzy swoją decyzję podejmują przez przeczytanie zakończenia. W przypadku pierwszego tomu Heksalogii o Wiedźmie pt. "Złodziej dusz" zdecydowało miejsce akcji - Toruń. Debiutancka powieść Anety Jadowskiej wyszła spod skrzydeł Fabryki Słów w styczniu 2012 roku.

Z czym kojarzy się Toruń? Z Kopernikiem, piernikami i Radiem Maryja. Jadowska rozszerza ten worek i wrzuca do niego rodzimą bohaterkę Dorę. Pracuje ona w toruńskiej policji. Jest ambitna, niepokorna i skuteczna w swoim fachu. Dzięki czemu bardzo łatwo zachodzi za skórę swoim przełożonym, a kłopoty lubią na nią wpadać. To tylko jedna strona medalu. W magicznym odpowiedniku Torunia - Thornie znana jest jako Jada, wiedźma łącząca w sobie magię płodności i pani Północy. Towarzyszą jej piekielnie przystojny diabeł Miron, wnuk Lucyfera i boski anioł Joshua, potomek archanioła Gabriela.

Główną osią powieści są tajemnicze zniknięcia magicznych, które niepokoją Radę Thornu. Do zbadania całej sprawy poproszona jest Dora, która zostaje w to wmieszana jeszcze bardziej, gdy jedną z porwanych okazuje się jej przyjaciółka.
W między czasie głównych bohaterów czekają trochę bardziej przyziemne sprawy. Wiedźma będzie musiała rozwiązać sprawę zabójstwa wiernej słuchaczki Jedynego Słusznego Radia, a Anioł przetłumaczyć upartej nastolatce, że piekło to nie tylko sex, drugs i rock&roll.

"Złodziej dusz" otwiera sześciotomową powieść, w której poznajemy całą gamę magicznych. Autorka postanowiła wykorzystać klasyczny kanon i nie tworzyć fizycznie nic nowego. Postanowiła za to rzucić na nie inne światło. Przyjaźń diabła i anioła czy też ich komitywa z wiedźmą. To ciekawy obraz dewizy jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Ich relacja nie jest jedynie czysto towarzyska, a niektóre sceny ociekają erotyzmem. Jednocześnie miłostki bohaterów są mało wiarygodne, miejscami wręcz trochę wymuszone

Ogromnym plusem książki jest lekki język przyprawiony świetnym humorem. Napędza akcję i sprawia, że 447 strony czyta się jednym tchem, a po skończeniu prosi się o więcej.

"Złodziej dusz" to wspaniały magiczny przewodnik zarówno po Toruniu jak i Thornie. Pisarka jest mocno związana z Piernikowym Miastem – ukończyła w nim studia polonistyczne po czym zamieszkała na stałe. Historia Dory miała był odskocznią od pisanego doktoratu z literatury. Toruń głównie poznajemy nocą, czyli wtedy kiedy jest najpiękniejszy i najbardziej tajemniczy.

Świat magicznego Thornu pochłania bez reszty. Na szczęście drugi i trzeci tom są już w sprzedaży, a przed czytelnikami premiera 4 tomu. Chcesz wpaść do Szalonego Pierwiosnka na drinka? Przejdź przez bramę i powiedz zaklęcie.


Tekst powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.
 Komentarze
  • Ostatnio Toruń zyskuje na popularności w ogólnie pojętej sztuce - literaturze, filmie etc. Mi się i tak zawsze wbrew wszystkiemu będzie kojarzył z Centrum Sztuki Współczesnej. :)