Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Rząd cię szpieguje? Czytaj Orwella!

Rząd cię szpieguje? Czytaj Orwella!

2013-06-13 jar
Rok 1984.html
Okładka jednego z polskich wydań "Roku 1984" Orwella

Wieści o amerykańskim skandalu w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa zataczają coraz szersze kręgi. Kiedy na jaw wyszły informacje, że rząd USA bezprawnie śledzi poczynania swych obywateli używając prywatnych danych z portali społecznościowych, m.in. z Facebooka, w Stanach Zjednoczonych zawrzało. Afera okazała się mieć też jeden zupełnie nieoczekiwany efekt. Tysiące ludzi ruszyły do księgarń, by nabyć... "Rok 1984" George'a Orwella.

Jak donosi "USA Today", sprzedaż jednej z najpopularniejszych edycji powieści na portalu Amazon od ujawnienia skandalu wzrosła o 5800%, a książka w kilka dni wspięła się na 125 miejsce wśród najchętniej kupowanych tytułów. Duży skok w zainteresowaniu Orwellem zaobserwowali też sprzedawcy "tradycyjnych" księgarń. Na wieść o tym fenomenie dziennikarz "New Yorkera" opublikował porównanie utajonej polityki rządu, zestawiając Baracka Obamę z Wielkim Bratem, całość opatrując złowróżbnym pytaniem: "Czy żyjemy w roku 1984?".

Wydana 64 lata temu Orwellowska dystopia okazuje się być tylko początkiem świeżo wzbudzonego u Amerykanów apetytu na mroczną antysystemową literaturę. Czytelnicy i użytkownicy portali społecznościowych, wzburzeni inwigilacyjnym skandalem, zaczęli dzielić się z innymi internautami kolejnymi tytułami godnych polecenia dzieł. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się "Proces" Franza Kafki i "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. Czy także i te dzieła wkrótce powrócą na listy bestsellerów?

Morał z niespodziewanego powrotu mody na "Rok 1984" jest prosty. Po co nam grożenie odmową współżycia osobom, które nie czytają i inne akcje popularyzujące czytelnictwo? Wystarczy rozkręcić porządną polityczną aferę, a biblioteczne i księgarniane półki opustoszeją w kilka godzin. Pomysł może i ryzykowny, ale za to efekt – murowany!Komentarze
  • Wspaniała książka, wspaniały pisarz. Więc co się dziwić, że o tyle procent podskoczyły słupki :) 64 lata temu książka napisana, a wciąż chętnie kupowana...to chyba największy sukces. Bez wątpienia sukces :)

  • A wydawac by sie moglo,ze z biegiem czasu aktualnosc ksiazki George'a Orwella bedzie tylko malala. Procentowy wzrost sprzedazy robi wrazenie,ale bardziej interesuje mnie liczba sprzedanych egzemplarzy

  • Muszę przyznać że pomimo tylu lat wciąż książka jest tak popularna i jej autor tak bardzo ceniony to świadczy jedynie jakim fenomenem okazała się ta książka i jej wartości.